Topal Ayı İşareti

Topal ayı işareti: Defineciler tarafından bu işaret çok aranılan ve değerli bir işarettir. Eşkıya işareti olarak bilinir. Eski zamanlarda eşkıyaların çaldıkları paraları saklamak için kullandıkları işaretlerden bir tanesidir. Bölgelere göre farklılıklar göstermektedir.

Define Mağaranın İçinde Olursa: İlk yapmanız gerekin ayının topal ayağını bulunuz. Ayağın yakınlarında mağarada mahzen işareti arayınız. Eğer ayının bütün uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Aramamız gereken yer kapalı mağaradır. Bu mağara 50 m. den uzak olamaz. Topal ayının varlığı mağaranın içerisindedir. Mağarayı bulursanız zaten hazineyi de buldunuz demektir. Eğer ayının uzuvları tam ise işaretin bulunduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön çok önemlidir. Mağarayı bulduğunuzda hazine mağaranın duvarında kabartma taşların arasındaki gizli bölmededir. Topal ayının eksik ayağını özellikle dereye yakın kayalık yerlerde arayın. Ayrıca ayının bulunduğu kayanın karşı tarafına ve hizalarına bakmanızı öneririm.

Ayı Pençesi: Ayı ormanın muhafızı ya da ormanın gözetleyicisi olarak bilinir. Bu motif gücü, dayanıklılığı, cesurluğu ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede ayağı olmayan bir ayı yani topal ayı işareti aramak gerekir.

Defineciler tarafından çok aranılan varlıklı bir define işarettir. Bir kayada ya da heykel olarak yapılmış olabilir. Bu işarette 2 hazine olduğu söylenmektedir. Birincisi genellikle eksik ayağının bulunduğu kayanın altındadır. İkincisi ise çevrede 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.

Topal ayının ilerisinde 50 metre önünde kesik ayağı vardır. Baktığı yönde 30 ile 150 metre mesafede derenin karşısında 3 basamak merdiven vardır. Topal ayının mahzeni buradadır.

Ayı(Kabartma): Ayının tüm uzuvları varsa bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzvu varsa çevrede aranmalıdır. Hedef çevrede kapalı mağaradır. Bu mağara 50 m den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aramalısınız. Civarda 50 metrelik bir alanda mağara aranmalıdır. Bulduğunuzda zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı işareti tam ise bulunduğu kayaya çalışın ayının baktığı yönde önemlidir.

Defineciler tarafında buluna topal ayı hazineleri genellikle 50 kg altın olduğu söylenmektedir. Eşkıya belgeleri ile de belgelendirilmiştir. Bunlara istinaden topal ayı hikâyeleri her bölgede rastlanılmaktadır.

Çerçeve İçine Alınmış Topal Ayı: Bu topal ayı işaretinin ayağını bulduğumuzda ayağının karşısında bir mağara bulunmaktadır. Bu mağarada ayının hazinesi bulunmaktadır. Mağaraya girdiğinizde tavana bakın tavanda üçgen şeklinde bir kabartma vardır. O işaretin yanında bir harita var. O harita mağaraya saklanan hazineyi göstermektedir. Mağaranın duvarında küçüğe büyükten doğru çizgiler vardır. Bu çizgiler sekiz tanedir. Bu çizgilerden küçük çizginin gösterdiği yerde ayının hazinesi vardır.

Kayada bulunan kabartma yani ayının baktığı yön önemli.

Kayada bulunan kabartma ayı işareti. Burada ayının baktığı yön önemli.

Kayada bulunan kabartma topal ayı işareti. Burada yapılması gereken ayının kayıp pençesini bulmak.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.