Murçlu Kayalar

Murçlu Kayalar; bu tür düzenekler Hitit, Roma, Bizans medeniyetlerine aittir.  kayadaki murç izleri genellikle her kayada rastlanabilir. Bu işaretin yanında yuvarlak oyma varsa bu mezarın varlığını simgeler. Bazen de ölü gömme geleneklerinde olduğu gibi kaya murçlama bir gelenek haline gelmiştir. Gerçekte her hangi bir anlamı yoktur. Sadece sanatsal işlem olarak yorumlanabilir. Bazı murçlar ise birden çok anlam ifade eder. Mezarların yoğun bulunduğu yere girerseniz murç izlerine rastlarsınız. Bu size mezarlık alanına ayak bastığınızı söyler bazı murçlu kayalar ise bölgedeki en kıdemli mezara hitaben yapılmıştır. Batı tarafında deha mezarı mevcuttur, burada birde yaşlı ağaç bulunur. Ağacın hemen önünde koltuk taşı ya da sedir taşı size girişi vermektedir. Murçlu kayalar yamaç alanlarda bulunuyorsa burada birde kare oyma aranmalıdır. Kare oyma biraz daha eteğe doğru olup yük mezarını vermektedir. Daha üstlerde yine mezarlar olup bunlar orta gelir seviyesine ait insanların mezarlarıdır. Her bir murç izi bir adımdır. Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir.

Murçlu kayaların temel taşları da yapı taşlarından gördüğünüz murçlu kayalardır. Genelde temel taşları için kullanılan taşlardır. Bu taşların üzerinde ince kanal varsa bu kanal sizi emareye götürür. Temel altında olmaz demeyin temeller ileri tarihler düşünülerek kullanılan saklama yerleridir.  Bu işaretler özellikle kiliselerin temel taşlarında murçlar izlerini görmek mümkündür. Bu taşlarda birde yön veren işaret bulduğunuz zaman emareye yaklaştınız demektir. Kayalarda taş zeminlerde ya da çeşmelerde bulunan murç izleri ufak delikler gibi sıralı ve belli bir sayıyı anlatır.

Bazı murçlar ise size burada bir fark olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Bir işaret diğer işareti verirken diğeri de sizi farklı bir yapı bulmanızı emreder. Bu farklı unsur murçlu kayalardır. Bu taşın kendisi ve karşı tarafındaki taş son nokta olabilir. Karşıdaki kayanın son nokta olduğunu anlamanız için taşın kayaç yapısına mutlaka dikkat edin. Murçlu kayanın kayaç yapısıyla bulunan diğer yalnız taşın kayaç yapısı aynı ise doğru yerdesiniz. Bulduğumuz bu taşlar yerli taş değildir. Başka yerden getirilmiştir. Dağa ait olan bir taş değildir. Başka bir yerden getirilmiştir. Bu da bu işaretin çözümü için en önemli etkenlerden biridir. Bu işi azda olsa anlayan defineciler taşlar arasındaki farkı hemen anlar hangi taşın bu dağa ait olmadığını bilir.

Bazı murçlar ise yanlış algılanıp gerçekte murç değildir. Murç işareti gibi gözükür. Bunlar sıralı haldedir. Çoğunlukla kaya kesim için sıralı şekilde yapılan işlemdir. Burada her hangi bir varlık aramanıza gerek yoktur. Dediğimiz gibi bu sadece kayayı kesip ihtiyaç olan yere taşımak için yapılmaktadır.

Köprü Kemerlerindeki Murçlar: Köprüler para saklama için kullanılan önemli noktalardır. Tarihten günümüze kadar birçok köprüden mal alınmıştır. Bir köprünün en zayıf noktası kemerleridir. Buradaki ayak taşları malın en çok saklandığı noktalardır. Bu ayaklardaki kare taşlar hem köprüyü ayakta tutmak için işlevini görür hem de malzemeyi gizler. Bu taşlara dikkat edin her daim murlanmış haldedir.  İşte bu size şifre vermektedir. Bu taş alındığında köprü göçer gibi görünür. Ayak taşlarının en tutarlı olanıdır. İşte burası paranın saklandığı yerlerdir. Bu bazen tam karşısını bulunmaktadır. Karşıdaki taş ile murçlu taşın ebatları aynıdır. Bakınca hemen anlaşılır.

Kayada bir çok murç deliği işareti var.

Yerde düz kayada bir çok murç deliği işareti var.

Yerde düz kayada bir çok murç deliği işareti var.

Kayada bir çok murç deliği işareti var.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.