Haç İşareti

Haç İşareti, Haçlar bazı medeniyetlerin mezarlarını ve mezarlıklarını anlattığı, bu uygarlıklara ait ibadet yerlerini de anlatabilir. Eski uygarlıklara ait haç ve istavrozlar çok farklı şekillerde yapılmıştır. Haç işareti mezarı anlattığı için gömü anlamına gelmez. Haç işareti mezarlar ve kutsal mekânlar için kullanılmıştır. Kilise, manastır gibi yerler için kullanılmıştır. Haçın kalitesi genellikle mezarında varlığının büyüklüğünü vermektedir.

Fakat eşkıya ve Ermeni işaretleri kesinlikle gömüyü anlamına gelir. İşaretin kısa veya uzun kolları istikametinde, bulunduğu yerde araştırma yapılması şarttır.

Bu işaret Genç Bizans dönemine ait ve mezarlık anlamına geliyor. Her bir topuzun ucundaki halka bir mezarı simgeliyor. Defineciler tarafından yapılan araştırmada işaretin her yönünde yan yana gömülmüş 2 adet mezar ortaya çıkardık. İşaretin 1 km uzağında aynı işaretten 2 tane daha rastladım.

Daha oraları kazma imkânım olmadı. Kazdığım mezarlardan her hangi kayda değer bir şey çıkmadı. Sadece 8 adet gümüş sikke buldum. Onlarında kondisyonları çok kötüydü. Bu işarete denk gelirseniz çok uzağa gitmenize gerek yok. Hemen çevresinde üçer adım ileri giderek kazmaya başlayın. 1 Mezarın ortalama derinliği 2,5-3 metredir.

Çeşitli haç işaretleri bulunmaktadır. Bunlar çatallı haçlar, aile putları, normal bildiğiniz haçlar gibi çeşidi oldukça boldur.

Haçın sol üst tarafında oyma var oyma ile haçın merkezinin arası ölçülür. Her bir cm bir adım sayılarak yuvarlak oyma istikametine gidilir. Toprak altında tek mezar mevcuttur.

Topluca yapılan yemin işaretidir. Haç işaretinin tüm kolları eşit ise varlık bulunduğu kayanın altındadır. Eyer işaretin kolları eşit değilse uzun olan kolun baktığı yönde araştırma yapmalıdır. Bazen de varlıklı aile mezarı çıkabilmektedir. Varlığı bulabilmek için çevrede doğal olmayan unsurlar aranmalıdır.

İstavrozun altındaki bağlı yuvarlak onun mezar amaçlı değil saklı olan amaçlı olduğunu uçlarının ikisinin kapalı birinin açık olması gidilmesi gereken yönü, noktalar ise 4 parça halinde gömüldüğünü gösterir. 10 metreden uzakta değil, 2 metreden derin değildir. Cihazla kolayca tespit edilip hepsi çıkarılabilir.

Haç işaretleri genellikle mezarlar için kullanılmıştır. Uzun kolu veya yanında bulunan bir işaret ufak oyuk veya daha ufak bir haç varsa yön göstermektedir.

Üzerinde hilal gibi yarım yuvarlak olan büyük ihtimalle oda içerisinde anlamına gelebilir. Yuvarlak içeresindeki haç ise en fazla 5 adım etrafında aranmalıdır. Burada aranması gereken şey çökme hafif yığma olmalıdır.

Kayada oyma haç işareti. Yerde yapılmış gizli işaret

Kayada 1 tane büyük, 6 tane küçük haç işareti bütük işaretin yanında yardımcı işaret var.

Kayada 2 tane haç işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.