Geyik ve Karaca İşareti

Geyik ve karaca işaretleri, hem bir biriyle bağlı hem de farklılık göstermektedir. Bu işaretler eski çağlarda sembol olarak kullanıldığı gibi yakın tarihimizde Ermenilerin ve eşkıyaların da kullandığı işaretlerdir.

Geyik işareti dağların zirveye yakın kayalık alanlarında, karaca işareti ise akarsu ve göletlere yakın noktalarda ya da ormanların düzlüklerinde karşılaşılır. Geyik işaretinin oranda zirveye giden patika yol takip edilerek oralarda son nokta işareti aranır. Karaca işareti ise genelde bayan mezarını temsil eder mezar işarete maksimum 100 metre uzaklıkta olur alanı inceleyip son nokta işaretini tespit etmelisiniz.

Geyik ve karaca işareti: Bu işaretler genellikle bulundukları bölgede en yüksek olan dağ, zirve veya tepelerin en üst noktasında yapılmıştır. Bu işaretlerin yapıldığı kayanın bulunduğu zirveye çıkarken her yer dikkatlice aranarak, gözlenerek çıkılmalıdır. Geyiğin başı, boynuzları, kuyruğu ve ayakları yön verebilmektedir.

Karaca işareti ise genel itibarı ile dere ve gölet ve ormanlık alanlarda tabanın biraz daha düzleştiği bölgelerde görülmektedir. Bu iki işaretin birbirlerinden çözümleri farklıdır.

Karaca: İşaretler yapılış esnasında yapan insan ve ya insanlar mantık yolunu kullanarak yapmışlar. Karaca işaretleri ise, genellikle geyiklerin arka tarafında dere, orman ve ırmak kenarlarında yapıldıkları bilinmektedir. Karaca ayak izleri işarette yön verir. Karaca tek başına ise, baktığı istikamettedir ve gömü çok yakındır. Çevrede bulunan kaya parçalarına, yüksek kesimdeki kaya bloklarına, dere içlerindeki renkli kayalara bakılmalı ve çevre çok iyi gözlenmelidir. Gömüsü çok basit yerde olup, işçiliği çok kısa sürmektedir.

Bunların dışında geyiğin bir bacağı eksik olabilir. Bu durumda yakın çevrede eksik olan bacak tespit edin ve oradan emanetini alın yakınlardadır. O bacak kayaları iyice inceleyin bunun yanında anapara için mağara var mı yok mu tespit edilmelidir. Genelde bu işaret eşkıya ya da Ermeni işaretidir. O yüzden çalışmalarınızı dikkatli yapmalısınız tuzak vardır.

Çözülmüş 2 örnek geyik hakkında.

  • Topal ayaklı geyik

Malı işaretin üst tarafından gecen patika yoldadır. Geyikle arası 21 adımdır. Üst patika yolda dikili taşta malı da taşın içinde almışlar.

Ayrıca: Dikili taşın yakınlarında birde mağara bulmuşlar. Mağaranın önünde durunca mağara ya bakarak sol elini kaldırıp mağaranın dışına küçük bir oyuk var. Bu oyuktan mal almışlar.

  • Normal, her uzvu var olan geyik(karaca)

Defineciler define ararken bir kayada karaca işareti bulmuşlar ve baktığı yönde 90 metre de bir kayada avcı resmi bulmuşlar. Avcı ile karacanın orta yerinde yani 45 metre de zeminden emanetini almışlar.

Kayada bulunan kabartma boynuzlu geyik

Kayada buluna çizgi ve boynuzlu geyik işareti

Kayada buluna çizgi ve boynuzlu geyik işareti

Kayadaki oyma geyik işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.