Eyer ya da Binek Taşı

Eyer Taşı; özellikle eşkıya, Rum ve Ermeni işareti olarak bilinir. Çözümü çok kolaydır. Eyeri bulduğunda eyerin yanına git eyere üstüne şık karşına bak, karşında dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık murç ile kapağı kaldır. Güzel bir gömü seni bekliyor. Biz eyer işaretlerinde mantıkla hareket ederek sonuca ulaşmanın yollarını aradık. Eyer işareti 2 parçadan oluşur. Eyer işaretinin çevresindeki kayalıklarda baca şekli verilmiş oyma deliklerin olup olmadığını kontrol ediniz. Zira bir bölgede eyer işaretinin 20 metre yakınında böyle bir yer tespit edilmiştir. İşaretin bulunduğu yer ormanlık bir alan da ise görünen kayalık zirve noktaya gidilerek tamamlayıcı işareti aramalıdır.

Binek taşı: Defineciler arasında genel olarak anlamı taşın üstüne otur. Karşı tarafa bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmışsa işaretin yapılmış olduğu yer tepe çevreden daha aşağıdadır. Bilinen eski eşkıya işaretlerindendir. Eğer binek taşı engebeli arazide yapılmışsa cihaz yardımı ihtiyacınız olacaktır. İşaretin bulunduğu yerin çevresinde doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin çevresi de kontrol edilmelidir. Binek taşının yakınlarında düz bir taş varsa varlığı bu taşın altında da olabilir.

Günümüzde binek taşını iki şekilde görüyoruz, yukarıdaki gibi at eyeri gibi diğeri ise atlara rahat binilmesi, yük yüklenme için hazırlanmış taşlar, Günümüz ise kamyon ya da diğer yük araçlarına yük yüklemek için kullanılan rampalar gibidir.

Bizi ilgilendiren konu sabit, taşlardır. Karşısında kayalar vardır. Bu kayalarda bir mezar kalıntısı mevcuttur. Buna göre sizde taşın karşısında araştırma yapın.

Atlara Binme ve yük yükleme taşı, ismi binek taşıdır. Benzeri amaçla kullanılmış değişik tiplerini de görmemiz mümkündür. Bunların yanında ziyaretgah olarak da inanılan taşlar vardır.

Kayada bulunan eyer işareti

Kayadaki binek/eyer taşı’ndaki eyere oturduktan sonra ileri bakılmalı

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.