Domuz İşareti

Domuz İşareti, definecilikte en önemli işaretlerden biri domuz ve domuz peşine yavrulardır. Definede domuz işareti oldukça değerli bir işarettir bu domuz işaretinin parası çok kıymetlidir ve genel olarak altındır. Domuz doğurganlığı ile bilinmektedir. Bereketi de simgeler. Beyaz domuzun gümüşü simgelediği söylenir.

Domuz işareti, oldukça değerli parayı temsil etmektedir. İşçiliği zordur parası çoğunlukla mahzenlerde çıkar. Tek domuz ya da yavrulu domuz olmak üzere farklı işaretler mevcuttur. İşarete göre çözüm farklılık gösterir.

1-Domuzun yavrular resmedilmişse ve yavrular ana domuzun etrafında dağınık olarak duruyorsa büyük domuzun baktığı yönde 30 adım sayılmalıdır. Define genellikle ölü için konulmuştur.

2-Domuz önde yavrular arkasına peş peşe sıralı ise tümünün baktığı yöne doğru araştırma yoğunlaşmalı.

3-Yavrulardan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak arkaya bakıyorsa gömü sürünün gittiği istikametin tersi istikametinde her yavru için 1 veya 10 adım mesafede olup, genelde kayanın altına denk düşmektedir. Mesela 4 yavru varsa gömü ya 4 adım ileride ya da 40 adım ileride olup, derin mesafededir. Bazen bu şekil geriye doğru 30 metre mesafede kayanın altında şeklinde de ifade edilir.

4-Baktığı yön çok önemlidir. İkinci bir işaret aranmalıdır. Yavrusu veya ona ait bir uzvu aranır. İşaret küçük olup çok dikkatli aranmalıdır. Kayanın 1 metre altına bakılmalıdır. Buradan çok ciddi bir hazine çıkar. Altın paralar çok değerli olup onların da üzerinde domuz resmi bulunmaktadır.

Kayada kabartma domuz işareti dere kenarında bulunmaktadır

Domuz peşine yavrular verimili mezar yeri demektir

Kayda kabartma domuz işareti alt tarafında eski yazıyla bilgi verilmektedir

Kayda kabartma tek başına bulunan domuz işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.