Delikli Taş İşareti

Delikli Taş İşareti; doğada genellikle taksi büyüklüğünde ortasında genellikle toprağa uzak olan kısımda oyulmuştur. Oyulan delikten ileri doğru bakılır ve ileride farklı bir şey var mı diye yerler aranır. Taşın her iki taraftan da bakmak mümkünse, kesinlikle bakılmalıdır. Taşın yakın çevresinde yani civarında toprak ya da taş yığma mezar olma olasılığı kuvvetli. Eğer böyle bir durumla hiç karşılaşmazsanız deliğin göstereceği istikamette, kayalık bölgede araştırmanıza devam edin. Bunların yanında deliğin bulunduğu kayanın her yerini çok iyi incelemek gerekir. Zira yardımcı işaretler olabilir.

Nasıl Bakılmalı: Delikli taşın size göre uygun tarafından dürbünle bakar gibi bakın tam olarak nereyi gösteriyorsa oraya gidin. Orayı dikkatlice inceleyin bazen 1 kayayı ve ya 1 taş öbeğini bazense ufak bir tümseği gösterir bu noktayı iyi tespit ettikten sonra orada iyi bir incelemede bulunun.

Delikli taş gördüğünüzü haçlarla bezenmiş doğal ortamda duran bir taştır. Araştırmalarımızdan gördüğümüz elde ettiğimiz sonuçlara göre mezarlık içinde duran ve üzerinden haç figürleri olduğu her haçın bir mezar olabileceğini, haçların Ermeni haçları mezar işaretleri olduğu yönündedir. Yani mezarlık alanıdır çevresinden mezar aranmalarıdır.

Delikli taşlarla ilgili önemli bir konu ise delikli taşlar genelde sunak taşıdır, ölüye sunulan kurbanlık hayvanın bağlandığı taştır.

Elbette delikli taşların hepsi aynı amaçla yapılmadığını bilmemiz gerekmektedir. Bazen de yandaki resimde görüldüğü gibi farklı amaçlar içinde kullanılmış olabilir.

Kayanın ortasında delik karşıdaki kayayı gösteriyor.

2 Tane delikli taş kayanın üst bölgesinde delikler.

Kayanın ortasında bir delik ovayı gösteriyor.

Çimeliğin ortasında kayanın ortasında bir delik ağaçlık bölgeyi gösteriyor.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.