Definede Yıldırım (Şimşek) İşareti

Yıldırım(Şimşek) İşareti, geçmişin kadim uygarlıklarının hazinelerini başkalarından korumak için bir kaç tuzak ve engel yapmıştır. Yabancıları ve define avcılarını uyarmak ve uzak tutmak için genellikle şimşek işareti defineye yakın bölgelerin girişlerine yapılmıştır.

  1. Aranan hazinenin, gümüşün veya depolanmış çok miktarda değerli varlığın olduğunu gösterir.
  2. Yol boyunca tuzaklar vardır.
  3. Bu sembollerden birini kaçırmanız tuzağa yakalanacağınız anlamına gelir.

Birçok defa ölümcül tuzak sembolü kayalar üzerinde verilmiştir. Hazine arayıcılarının hazineye ulaşmasını engellemek, onları uzaklaştırmak ve başka bir yere yönlendirmek için verilmiştir. Siz sürekli olarak dikkatli olacaksınız. Akabinde ne olacağını bilmediğiniz hiçbir şeye dokunmayacak ve yerini değiştirmeyeceksiniz.

Tuzakları hazırlayanlar elbette bir gün hazineyi aramaya gelen kişilerin dikkatsiz olabileceğini bilir. Tuzak işlerini bilen defineciler bu işareti görünce dikkatli davranarak tuzağı bertaraf eder. Tuzağı hazırlayan kişilerin planlarını bozar.

Tuzak: Tuzak bulunması durumunda ilk yapılması gereken şey tuzağın ne kadar büyük olduğunu incelemektir. İşaretleri arkadaşlarımızla incelemek tuzakların gizlendiği mağara girişine 35 m2 içerisinde bulunur. Bu tür tuzaklar genellikle tepelerin yamaçlarına gizlenmiştir. Düzenek yardımıyla hareket ettirilir.  Düzeneğin yardımıyla 5-10 ton ağırlığında büyük kayalar hareket eder. Bu tuzak kayaların tuzak olduğunun en önemli belirtisi; kayanın üzerinde ortadan ayrılmış veya kalbin ana gövdesinden ayrılmış tek parçalı kalp sembolü bulunmasıdır.

Yıldırım(Şimşek) İşareti’nde tuzak genellikle caydırıcı olur. Birçok kişi kalbin şeklinin üzerindekilere dikkat etmeden, altın olduğunu düşünür. Kayanın etrafını veya altını kazarsa bu da dengelenmiş kayanın harekete geçmesine ve üzerimize devrilmesine yol açabilir. Eğer kayanın hareket etmesi durumunda sizi öldürmese de korkutur. Orada yapacağınız araştırmalarınızı bırakmanıza neden olabilir.

Eğer bu kayalardan birine rastlarsanız altına, sağına, soluna bakarak vaktinizi boşa harcamayın. Kaya yerinden oynar ve yuvarlanmaya başlarsa kayanın altında sizden başka bir şey olmayacaktır.

Duvar üzerindeki yıldırım:  Bir tünel veya mağara girişinde bulunan ölüm tuzağı uyarısıdır. İşaret girişin üstünde asla olmaz. İşaret girişin 1, 1/2 veya 2 m. çevresinde genellikle oyularak, kazınarak ya da kesilerek yapılır. Bu tür girişler ya kapatılmış ya da kaplanmıştır. Bu giriş yerleri uygun olarak yapılmış kütük veya kayalarla kapatılmıştır.

Dikkat: Girişin en az 2 m2 çevresinde tuzak olup olmadığını araştırın. Olmadığından emin olduktan sonra yıldırım işaretinin gösterdiği yöndeki tuzağı bulun.

Girişte bulunan yıldırım işareti sola tarafa bakıyorsa tuzak sol tarafta yer alıyor demektir. Sadece gerçekten giriş yeri olmak şartıyla, tuzak olarak yapılmıştır. Diğer girişlerde ise tuzak işaretinin herhangi bir yönünde olabilir. Takip ettiğiniz işaretlerde bir hata ya da yanlış yapmışsınız demektir. Bu nedenden işaretlerin takibi çok önemlidir.

Eğer ana geçit uzun olursa, geçidin sağ tarafında durunuz.

Eğer geçit Y şeklini anımsatan şekilde yapılmış ise sağda tarafta kalın, diğer yolun girişinde bir kutu ve ya ilginizi çeken bir şey olsa bile şimdiye kadar ki tecrübelerden sağ taraftaki tünelin doğru yol olduğu görülmektedir. Orda bulunan kutu, vb. tuzaklanmış olabilir. Eğer sağ girişteki duvara 1 haç işareti kazınmışsa haçın yanındaki geçitten gitmek daha emniyetli olur.

Yıldırım(Şimşek) İşareti’nde gittiği yöne bakın.

  1. Yıldırım aşağıyı gösteriyorsa girişten sonra girişin tabanında bir tuzak vardır.
  2. Yıldırım ana girişe doğru bakıyorsa tuzak girişin kendi üzerinde yer almaktadır. Dikkatli olun girişi kırarken tuzağı harekete geçirirsiniz. Kırılan kapı kum birikintisini serbest bırakabilir veya üstünüzdeki kaya ya da kayalar üzerinize düşebilir. Tehlikeli olmadığı düşünülsede birçok define arayıcı bu tür tuzaklara yakalanmıştır. Buna benzer tuzaklar yüzünden ya da yaralanmış ya da hayatını kaybetmiştir.
  3. Eğer yön eğer yukarıyı işaret ediyorsa tuzak girişten hemen sonra yukarınızda olur.
  4. Ortasından ayrılmış ve bir kenarı kopmuş bir kalp görür iseniz bu konuda da dikkatli olmanızı öneririm. Bu tür sembollere ait olan tuzakların yeri belli değildir. Yani tuzak aşağıdan, sağdan, soldan, yukarıdan, direkt karşıdan gelebilir.

 

Kaynak

One thought on “Definede Yıldırım (Şimşek) İşareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.