Definede Yılan İşareti

Yılan İşareti: Bu işaret kabartma ise Roma dönemine aittir. Eğer ağzı açık ve dili dışarıda ise bir tehlikenin var olduğunu anlatır. Büyük olasılıkla gömüsünün üzerine zehir dökülmüştür. Yani çıplak elle hazineye dokunmayın.

Kabartma yılan işareti mezar taşı gibi bir taşta değilse hazinedir. Ancak kabartma yılan işaretlerinde kafa ölçümü yapılır. Açık yılanın varlığı makine ile bulunmaz özel hesaplama yöntemiyle bulunur. İşaretin gördüğünüzde yılan tırmanıyorsa boy ölçüsü almanız gerekir. Gitmekte olduğu istikamet emanetin bulunduğu yeri gösterir. Diğer yılan işaretleri kayada ya da toprakta olabilir. Bu işaret ise sadece kaya içinde ya da mağaraya konulan gömüleri anlatmaktadır. Yılan işaretlerinde tam yer belirlemesi yapılamaz. Bunun sebebi ise yılan işaretlerinin çok geniş bir ifade yelpazesi vardır ki ezbere yapılacak her anlatım okuyucuyu yanıltır. Şöyle anlatayım; yılan korkunca sürünerek kaçan bir hayvandır. Ayrıca yılan yuvası daima yuvarlak bir deliktir. Yılanın ağzı açıksa yılan işareti emanetini arkasında aramız gerekir. Eğer kapalıysa ön istikametinde bir delik mutlaka bulunur.

Çöreklenmiş Yılan İşareti: Yılanın başı dışarıdaysa iç sarımı baktığı yer önemlidir. Ancak mıntıkanın ayrı bir yerindedir. Çörek yılanın malı kaya kütlesi altında olur.

Çöreklenmiş Başı İçinde Olan Yılan İşareti: Emaneti içinde ya da yanındadır. Kuyruk kısmı önem arz eder. Mutlak bir yön verilmiştir. Baş kısmından yön bulabiliriz.

Birbirine Sarılıp Birbirine Bakan Yılan İşareti: Bu iki yılanın arasında bir istavroz veya başka işaret vardır. En detaylı gömülen paralardır. Gerçekten zordur kesinlikle malı yanında değildir. Çevresinde bir yerdedir. Takiple hazinenin en son işareti çevrede araştırılır…

Direğe Sarılı Yılan İşareti: Buda son işaretini arayan bir nişandır. Sarkan kuyruk yönü önemlidir. Ölçülecek son noktayı tespit edilerek emanet orada aranacaktır. Yani aranacak uzaklık 26-27 metre civarlarındadır

Bir Diğer yoruma göre:

Yılan figürünü birçok medeniyette kullanmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Bu işaret esas olarak Urarturlara aittir. Sonradan İskender, Roma ve Bizans hatta son dönemde de Ermeniler tarafından da kullanılmıştır. Oyma yılan Bizans ve Ermeni dönemlerinde daha yaygın olarak kullanılmıştır. Fakat sonuç itibariyle hiç bir fark yoktur. Yılan işaretinin bulunduğu yerde kurumuş ya da akan dere aranır. Bazen de patika yolları gösterir. Yılanlar genellikle mezar bekçisi olarak figür edilmiştir. Yani biz 1 yılan gördüğümüzde tamam bunun malı 1 küp ya da 1 teneke diye bir şey düşünmeyin, bu işaret mezardır. Artık mezardan bahtınıza ne çıkarsa, mezar dışında da kayalara para koyarlar. Zaten yılan işaretlerine baktığınızda birçok işaretin yanında ikinci küçük bir işarette olur. Eğer işaretteki yılanın ağzı kapalıysa mezar topraktadır. Eğer ağzı açıksa kaya mezarıdır. Çatal dil varsa o zaman; kapalı ya da zamanla açılmış bir mağarayı gösterir. Hatta bazı yılanlar tümülüsleri göstermektedir.

Kayada oyma yılan işareti. Yılanın sürünerek gittiği yön önemli.

Kayada bir birine dolanmış 2 yılan ve orta da 1 tane haç işareti var.

Kayada kabartma yılan işareti yılanın baktığı yön önemli.

Kayada oyma yılan, işareti yardımcı işaret olarak fare ve haç işareti.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.