Definede Üzüm İşareti

Definede üzüm işareti, Kral ve Kraliçe, başrahip ve ya kutsanmış insanların mezarı anlamında kullanılmaktadır. Bu işareti bulanlar çok büyük bir servet sahibi olurlar. 7 Sülalelerine yetecek kadar. Bu hazine genellikle elmas, mücevher ve değerli taşları oluşur. Genellikle kral ve kraliçe mezarı olarak bilinmektedir.

Hitit, Sümer, Asur devletleri tarafından da kullanılan ama daha eski kültürlere ait olan ait işaretlerden biridir.

Üzüm salkımı zenginliği krallığın varlıklı ve güçlü bir krallık olduğunu gösterir. Kullanılan bu işaretler tarihi değeri çok yüksektir tahrip edilmemeli. Yakınlarda güçlü ve önemli bir insanın mezarı vardır.

Defineciler tarafından üzüm salkımında bulunan her bir üzüm bir altını işaret ettiği veya bir adım işaret ettiği söylenir. Bu kesinlikle çok kayda değer bir görüş değildir.

Üzüm: Anıtsal yapıların ve kutsanmış insanların mezarlarında kullanıldığına göre oldukça fazla miktarda ve değerli hazineyi işaret ediyor. Öyle her yerde karşımıza çıkabilecek.

Üzüm sembolü işareti birçok yerde karşımıza çıkar. Bazen binalarda, bazen duvarlarda lahit üzerinde işlenmiş şekilde görürüz, bazen mezar odalarında iç ve dış süslemelerde görürüz, bazen eski evlerde, bazen mabet ve kiliselerde karşımıza çıkar. Ev, mabetler, dini yapılarda işaretler farklı farklı anlamlara gelir.

Bunların yanında 2 yerde daha olabilir.

  1. Sabit ana kayada olur.
  2. Mezar stellerinde olur.

Üzüm işareti sembolünün kullanıldığı yer çok önemlidir. Her mezar için şart koştuğumuz en önemli unsurları ise, sabit kaya üzerinde işlenmiş olması lazım ki mezar için yapıldığı kesinlik kazansın.

Üzüm salkımı, sabit bir kayada bulunuyorsa yeri değişmemiştir. Kesinlikle boş değildir. Salkımın sapının işaret ettiği yöne doğru üzüm âdeti sayısı kadar ilerle, ikinci bir işaret olacak o bulunmalıdır.

Taşta kabartma 9 salkım üzüm ve 8 tane yaprak

Kabartma 1 salkım üzüm ve 1 çiçek

Kayada kabartma 2 büyük ve 1 küçük salkım üzüm.

Hitit Kralı ve Bereket Tanrısının kabartma figürü aynı kayada

 

Kaynak

One thought on “Definede Üzüm İşareti

  1. Ceşmede yapılı 1 űzűm salklm işareti ve sol tarafında yapılı 1 ayıvan budu gibi anlaml nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.