Definede Mihrap İşareti

Definede Mihrap İşareti; define işaretlerinden en önemlilerinden biri olan mihrap işaretini ülkemizde oldukça fazla karşımıza çıkan bir işaret türüdür. Definecilikle ilgilenen herkeste bir ya da birkaç kere mihrap görmüştür. Mihrap işareti diğer işaretlerden farklı olarak net bir çözümü olan bir işaret değildir. Yani herhangi bir yön, ölçü, yardımcı işaret ya da nokta veren işaretlerden biri değildir. Bu işaretlerde sonuca gitmek biraz dikkat ve iyi inceleme ile mümkün olacaktır.

Mihrap İşaretinin Çözümü

Mihraplar genel olarak birçok yerde bulunur. Her bulunan mihrap mezar anlamına gelmez. Bundan dolayı en başta mihrabın ne için yapıldığını bulmamız gerekir. Bazı mihraplar yapılış amacı olarak kutsal yerlerde sunak yeri olarak yapılmıştır. Bu sunak türleri herhangi bir mezara yerini göstermez. Kutsal sunum alanı olduğunu belirtir.

Bu sunumun bulunduğu alan zaten traşlı bölgedir. Eski bir yerleşim yeri görünümü verir. Herhangi bir mezar işareti barındırmaz. Bir diğer mezar olmayan mihraplar ise anıtsal olanlardır. Bunlarda genelde büyük alanlara rölyefler barındıran kiminde yazılar barındıran mihraplardır.

Aslında bunlar mezarlar değil mihrap yapıldığı zamanda ölmüş olan birini temsil eder. Mihrabın orada herhangi bir ceset yoktur. Cesedin bulunduğu yerde onu anmak için 1 anıt yapılır. Bu mihrap yapılırken savaş meydanında savaşırken ölür. Cesedi savaş meydanına yakın bir yere gömülür. Mezarın bulunduğu yeri belirtmesi için anıt yapılır. Zamanlar burası sunum alanı Olur. Fakat böyle durumlarda temkinli olmak gereklidir. Sebebi ise ölü odasına komutanın özel eşyalarını koyup cesetsiz olarak kapağı kapatılıyor.

Ölmüş insanlar için yapılmış mihraplar yani sunum nişleridir.

Mezar nişleri çok fazladır. Çözümleri zorludur ama yardımcı olması için şunları vereceğim. İlk önce yere yakın mihrapların büyük bir bölümünün mezarlarının toprak altındadır. Bu mezarların girişi toprakla kapalıdır. İlk bakılması gereken yer mihrabın alt kısmıdır. Bu arada mihraplar şeklen değişiklik gösterebilir. Kare, dikdörtgen, oval vb. mihrap mezarları işarete uzaklığı 20 metreyi geçmez. Bazen bu girişler altında, yanlarında bazen de karşısında olabilir.  Burada en önemli nokta en başta anlattığım gibi yani girişler toprakla kapalı sözü sizin çözüm noktanızdır. Makinanız varsa bu işlem kısa sürecektir. Yapmanız gereken bölgeyi çok dikkatli bir biçimde araştırmak özellikle çöküntülere farklılıklara ve toprak değişikliklerine dikkat etmeniz önerilir.

Mihrap işareti, diğer işaretlerde görüldüğü gibi mezarda yatan kişinin statüsüne göre yapılır. Bu nedenle uğraşmaya değmeyecek mihraplara için boşuna zaman zaman harcamayın.

Kayada oyma ve işlemeli mihrap zengin mezarı

Kayada oyma diktörtegen biçiminde mihrap fakir mezarı

Kayada oyma mihrap fakir mezarı

Kayada oyma mihrap mantar biçiminde fakir mezarı

Kayada oyma kare biçiminde mihrap fakir mezarı defineciler tarafından ortası delinmiş.

 

Kaynak

One thought on “Definede Mihrap İşareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.