Definede Koltuk Taşı İşareti

Koltuk taşı işareti önemli bir define işaretidir. Ülkemizde defineciler tarafından çokça karşılaşılan işaretlerden biridir. Yalnız çoğu defineci koltuk taşı ile oturak taşını karıştırır. Unutmayalım ki ikisi bir değildir. Koltuk taşının ayırt edici farkı ise kol yaslama yeri vardır. Kral tahtlarının benzeri gibidir. Oturak taşın kol koyma yerleri ayırt edici farktır. Koltuk taşının birçok çözüm yolu vardır. Koltuk taşının işçilik kalitesi gömünün de değerini gösterir. Koltuk işareti yüksek bir makam ve statüsü olan kişiler için yapılan bir işarettir.

Koltuk Taşı İşaretinin Çözümü: İlk önce koltuk taşını dikkatlice inceleyin herhangi bir işaret iz var mı bakın. Bazen bazı semboller ya da yardımcı işaret işlenmiş olabilir. Koltuk taşının bulunduğu kayaya şimdi ilk önce koltuk taşının kol koyma yerlerini detektör yardımı ile yoklanmalıdır.

İlk önce koltuğa oturun güzelce yaslanın ve kol koyma yerlerine de kolunuzu koyun ve bakın bakalım karşınızda göz hizanız boyunca dikkat çekici ne var. Bazen bir toprak tümsek bazen bir taş yığma ya da büyük ana kaya ya da kayalık alan görebilirsiniz. Bu durumda mezar ve parası gördüğünüz yerdedir. O noktaya gidip incelemeye devam edin. Mezara ve parasına bir gidiş yolu bulun. Bazı koltuklarda sol kol koyacağı vardır. Sağ kol koyacağı yoktur. Bu durumda koltuğa oturun kolunuzu sol tarafa güzelce koyup o yöne doğru meyilli şekilde yaslanın ve sağ tarafınızda ne var gözlemleyin yani koltuk kol koyma yeri olmayan tarafı güzelce inceleyin genelde bir kaya vardır. Parası ordadır.

Bu koltuğun eğer ki koltuğun sağ tarafında kol yaslama yeri olup sol tarafında yoksa bu sefer aynı işlemi sol tarafa bakarak yapacaksınız. Burada önemli olan şudur! Oturmaya ne gerek var sağa sola bakarım yine göreceğimi görürüm diye düşünmeyin özellikle tümsekli alanları oturmadan seçemezsiniz. Bu ayrıntılara dikkat edin ormanlık alanlarda bulduklarınıza özellikle çok dikkat edin parası çok uzağa atmaz. Bazı koltuk taşları var ki bir tepeden diğer tepeyi gösterir. Uzak mesafeler çok sıkıntı yaratıyor çözümü zorlaştırıyor.

Kayadan yapılmış koltuk işareti.

Kayadan yapılmış koltuk işareti.

Kayadan çok güzel yapılmış koltuk işareti.

Kayadan yapılmış koltuk işareti.

 

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.