Definede Kılıç İşareti

Definede Kılıç İşareti, define ararken çokça karşımıza çıkmasa da zaman zaman karşımıza çıkan işaretlerden biridir. Vakit kaybetmeye değecek işaretlerden biridir. Defineciler arasında bu işaret genel kanı asker ya da savaşçıyı temsil ettiği yönündedir.

Genellikle yatay taşta ve ya dikey taşta kabartma, oyma olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu yapılan oymada kılıcın yapısı hangi medeniyete ait olduğunu bizlere bariz şekilde verir.

Definede kılıç işareti sık sık mezar taşlarındaki görülür yakın döneme ait kılıç oymalarıdır. Bunlarda zaten mezardır. Çoğunluğu Müslüman mezarlarıdır. Boş olurlar mezarlara rahatsızlık vermeyin.

Kılıç sadece bir medeniyet tarafından değil neredeyse tüm medeniyetler kullanmıştır. Günümde de ordular sembolik olarak kullanılmaktadır. Genel olarak mezar işareti anlamına gelmektedir. Mezarda bir şey olup olmayacağı birazda şansınıza bağlıdır. İyi ayırt etmemiz gereken noktalardan biride taş yerlimi yoksa sonradan oraya taşındı mı? Eğer sonradan kaya parçası oraya taşınmış ise üzerinde de kılıç işareti varsa aradığınız şeyde hemen oradadır. Yani aradığımız hazine uzakta değildir. Kılıç işareti eğer yatay bir kaya üzerine işlenmiş ise o zaman kılıcın keskin metal boyunca yani tutma yeri hariç uzunluğunu ölçüp sivri uç kısmı boyunca ilerleyin ve vardığınız yeri inceleyin muhtemelen orada bir mezar yani hazineyi bulacaksınız.

  • Eğer kılıcın boyu kısa ise yakın mesafe araştırılmalıdır. Kılıcın boyu uzun ise daha uzak mesafe araştırılmalıdır.
  • Bazen mezar işareti olabileceği gibi bazen de yardımcı işaret olabilmektedir.
  • Bu işaretler çoğunlukla geçmişte savaşmış olan askerleri simgeler ve mezar işaretidir. Ölen kişinin kahramanlığı ve yiğitliği anlatır. Uygarlıklar zaman içinde yönetim bazında el değiştirdikçe eski medeniyetlerden kalıntıları yok edebilmek için birçok kılıç işareti harap edilmiştir. Mezar bulunsa bile içinden önemli bir şeyin çıkacağı garanti edilemez. Bu arada haç işaretiyle kılıç işaretini birbirinden ayırmamız gerekir. Kılıcın tutacak yeri yani kabzası ölçülür. Kılıcın tersi istikametinde adımlanarak gidilir. Her 1 cm 68-72 cm ile çarpıp ilerlemelisiniz.
  • Kabza(tutulan yer) hariç kılıç cm olarak ölçülmelidir. Çıkan sonuç 18 ile çarpılır. Çıkan sonuç kadar kılıcın gösterdiği yöne doğru adımlanır.

Kılıç işaretinin ucu bir mağarayı gösteriyorsa bu mağarada mezar ve para var demektir. İşaret bu durumda kıymetlidir. Gösterdiği mağara eğer büyükse mağaranın önünü yoklayın zeminde gömülü bir şeyler olabilir makinanız varsa bu işlem kolay olur. Mağarayı da iyice inceleyin herhangi bir işaret var mı tespit edin. Bunların dışında da mağara içlerinde kılıç işaretine rastlanmaktadır. Bu çoğunlukla tuzağı simgeler dikkatli olmanızı öneririm.

Kayada çok güzel oyma kılıç işareti

Kayada çok güzel oyma kılıç işareti

Mezarlıkta, mezar taşında 3 kabartma kılıç işareti

Kayada çok güzel oyma kılıç işareti

 

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.