Definede Kaşık İşareti

Definede Kaşık İşareti; defineciler tarafından çok nadir karşılaşılan işaretlerden biridir. Eski zamanlarda kaşık ağaçtan yapılırdı. Bu vesileyle çevrede var olan yaşlı ağacı anlatır. Özellikle Karadeniz bölgesinde var olan şimşir ağacından güzel olur. Kaşık sapı ve ağızı istikametinde şimşir ağacı arayın bu ağacı bulduğunuzda hedefiniz önünüzde demektir.

Kaşık işaretinin özellikle yönü, açısı, ağız kısmı ve genişliği birden çok anlama işarete sahip olabilir. Anadolu’da ve birçok medeniyette kaşık sembolü bereket, sağlık, bolluk ve zenginlik sembolü olarak bilinmektedir.

Bu işaret su akıntısı sonucu oluşmuş oyuk ve gölet boşluklarını kaşık işareti ile karıştırılmamalıdır. Kaşık yanında çatal ya da kaşığın kepçe şeklinde formu olabilir. Kaşığın ağızı ne kadar büyükse hazinesi de o derece büyüktür. Kaşık büyüklüğüne göre işaretin ifade ettiği yön ve uzaklık değişebilir.

Yine etrafta olabilecek depo, sığınak veya bol bol zenginlik depolanabilecek kuytular, çukurlar, tepeler dikkatlice gözlemlenmelidir.

Diğer görüş: Para kaşık sapı istikametindedir sap ölçülür 1 cm si 1 adım olarak hesaplanır sap istikametine doğru gidilir.

Kayada bulunan oyman kaşık işareti. Kaşığın ön tarafına dikkat.

Kayada bulunan oyman kaşık işareti. Kaşığın ön tarafına dikkat.

Kayada bulunan oyma kaşık işareti. Kaşığın ön tarafına dikkat.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.