Definede Kare Oyma

Definede kare oyma, tuzaklı ve zor bir gömüdür. Oyma işaretleri genellikle oda işaretidir. Boş odaya rastlanılırsa da mutlaka dolu yan taraftadır. Boş odanın duvarlarını iyi kontrol etmek gerekir. Boşluk sesi aramak gerekir. İkinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarında saklıdır. Boş odanın duvarlarında yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaret dikkatle incelenmeli ve doğru araştırma yapılmalıdır. Oymanın içini su ile doldurduğumuzda su nereye akar. Suyun gittiği yere, kayanın altına doğru bakılmalıdır.

Definede kare oymalarda diğer yuvarlak oymalar gibi suni çukurdur. Diğer oyma şekillerle aynı anlamı taşır genel olarak kare oymalar erkek mezarını temsil eder. Kare oyma işaretini gördüğünüzde mezara yakın bölgededir. Uzaklara gitmeye gerek yok 15 m2 geçmeyecek mesafede mezarı vardır. Kare oymalar aynı zamanda kaya mezarı işaretlerindendir. Kare oyma işaretindeki mezarlar odalıdır. Bazen bu işaretlere ait odalarda lahit çıkmaktadır. Bu işaretlerin çözümü de yine yuvarlak oymalarla aynı mantığa dayanır. Yakınlarda yardımcı işaret olup olmadığına bakılmalıdır. Kare oymalar 2 şekilde alanda bulunmaktadır.

  • Dikey oyma
  • Yatay oyma

Pozisyonlarına göre sizlere çözümlerinden bahsedeyim.

Yatay Kare Oymalar: Yatay kare oyma genelde ayağımızın altındaki zeminde olan bir oymadır. Bu oyma şekli mezarın yerde olduğunu söylemektedir. Başka bir deyişle mezar ya toprak altında oda, kaya içerisinde ya da bulunduğu kayanın yüzeyinde girişi olduğunu gösterir. Mezar girişi yakınlardadır. Genel olarak oymanın bulunduğu kayada mezarlar çıkar. İyi gözlem yaparak yüzey kısımda girişini bulabilirsiniz. Boşluk tespiti yapabilen cihazınız varsa basitçe bulunabilecek bir mezardır.

Çevrede bulunan tepe, tümsek, çorak toprak veya çukur dikkatle aranmalıdır. Çihaz varsa çihaz ile kontrol edilmelidir. Eski çağlarda yaşamış varlıklı insanların mezarlarına da denk gelinebilir. Hem büyük hem küçük oymalar bir aradaysa aile mezarlığıdır.

Oyma kareler genellikle çevreye hakim yerlerde bulunmaktadır. Bölgede sıra kayalık varsa kaya mezarlar olabilir. Define orada aranmalı. Mezarlardan biri bulunursa diğeri de kolayca bulunur.

Kayada küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamı verir. Eğer kayada bir ok işareti de varsa mezarın yönünü verir.

Kayadaki kare oyma delik ve 14 küçük delik

Kayadaki kare oyma ve sol tarafında bulunan delik

Kayadaki derin kare oyma delik

Kayadaki kare oyma delik

 

Kaynak

One thought on “Definede Kare Oyma

  1. Saya seneng membaca artikel anda, tapi menurut saya lebih baik anda menulis artikel lainnya, sehingga artikel lain yang anda tulis ini akan membuat banyak orang berpikir untuk merubah sikap dan mental mereka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.