Definede Kaplumbağa İşareti

Definede Kaplumbağa işareti, çevreye duyarlı bir işarettir. Çevreyle bağlantılıdır. Eski tarihlerden bu yana birçok uygarlıkça kullanılmıştır. Türklerde dahi kullanılmıştır. Bir kaç Türk kağan mezarının yanında vardır.

Kaplumbağa, sırtında evini taşır kimseye ihtiyaç duymadan yaşar. Diğer bir deyişle dünya malı altında da ezilmeyen bir varlıktır. Bu yönüyle hiç ummadığınız önemsemediğiniz bir taş yahut basit gibi duran ama çok sağlam beslenilmiş basit görünümlü bir kaya altında yahut yine bir kayanın içerisine yapılmış gizli bölmede malını barındırmaktadır. Kabuğu üzerinde birçok şekil çizilmiştir. Bu işaret ister oyma isterse kabartma olsun isterse heykel olarak olsun kaplumbağanın durum ve şekil olarak anlattığı görüntü çok önemlidir. Defineciler hayvanlara ait resim ve heykelleri incelerken hayvana taşıdığı özellikler ön planda tutularak çözümü yapılır. Kaplumbağa işaretinin onu bulanlara hazinenin olduğu yer ve yönü hakkında bilgi anlatır. Kaplumbağanın üzerinde bulunan işaretler, etrafındaki görünen ve ya gizli işaretler, kaplumbağanın baktığı yön, ayaklarının yönleri dikkatlice incelenmelidir.

Kaplumbağa uzun yaşamışı yüzünden insanlar tarafından bilgeliğin sembolü olarak kabul edilmektedir. Definecilere göre kaplumbağa aynı zamanda sadakatin sembolüdür. Romalılar yaptıkları anlaşmalara sadık olduklarını göstermek için kaplumbağa simgesi kullanılırdı. Muhataplarına anlatırlardı. Bunu kabuğun üzerindeki haç işaretleriyle gösterirlerdi.

Kaplumbağa işareti eski zamanlarda dinsel bir öğe olup sırtına oluşuyla sonsuz yaşamı anlatmaktadır. Kaplumbağanın bulunduğu bölge işaretler yardımıyla bulunabilecek bir tünel, dehliz veya bir mağara vardır.

Kaplumbağa işaretinin hazinesi oldukça büyüktür. Genellikle taş yığma mezar olup eski uygarlıklara aittir.

Kaplumbağa gediği yön ve gideceği yönde su pınarı ve kaynak dikkatlice aranmalı kaynak bulunduğu zaman önünde düz ve kesme 1 taş varsa altına bakılmalı.

Definecilikte kaplumbağalar 2’ye ayrılır. Su kaplumbağası ve kara kaplumbağası

Su kaplumbağası: Kuyruğu vardır. 100 malanda kuyu vardır.

Kara kaplumbağası: Kuyruğu yoktur. En fazla 9 m2 civarında oda mezarı vardır.

Ayrıca şunları da bilmenizde fayda vardır; etrafta dere ya da görünür bir su yoksa muhtemelen oralarda bir kuyu vardır. Kapalı bir kuyu ise onu tespit etmelisiniz. İşçiliği ağır olan bir işarettir. Çözümü aslında zor değildir. Çevreyi dikkatlice gözlemler ve inceler iseniz kolaylıkla tespitte bulunabilirsiniz. Su kaplumbağasında yumurta şeklinde kayalarda kasalar var mı kontrol edin.

Kaplumbağa heykeli baktığı yön çok önemli

Kaplumbağa heykeli baktığı yön çok önemli

Yeşillik alanda çok güzel yapılmış heykel kaplumbağa

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.