Definede El İşareti

Definede el işareti, çok eski zamanlardan beri günümüze kadar varlığını sürdüren işaretlerden biridir. O yıllarda Anadolu Hititler ve Sümerlerin kültürü hakimdir. El yemin içme işareti olarak bilinmektedir. Gömüyü gömenler topluca yemin ettikleri anlamına geliyor. Bu yemini eden insan günlerce çalışıp yaptıkları bir zor bir gömüdür. Hakkında çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Elin yanında bulunan muhtelif işaretlerde vardır. Elin yanındaki işaretler defineyle ilgili size yön ve derinliği göstermektedir. Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac, ok vardır. Ok yön verir, kanatları ölçmek gerekir. Kanatlar farklı ise farklı olan tarafa git eşitse 70 adım kadar geriye doğru say, hac ve mezar var. O zaman kaya mezarı aramak gerekir. Bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınabilecek bir elin üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiçbir işaret yoksa elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı aramalısın eğer varsa vazgeç. El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. O zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak gerekir.

Başka yorum: El işareti, define işaretidir. Bunlar kendi aralarında beşe ayrılırlar.

1- Normal sol

2- Normal sağ

3- Açık sol el

4- Açık sağ el

5- Başparmak kopuk el

Gibi birçok bölüme ayrılır. Bunların çözümleri ayak işaretinden farklıdır. Eli anlatalım bur da normal bir el yani sadece işaret parmağı ile işaret eden eldir. Çözümü ise sol elin 40 adım ilerisindedir. Sağ elin çözümü ise şöyledir 70 adım ileridedir.

Ellere açık ise sol açık el yani başparmağı olan eldir.

Çözümü ise şöyledir; sol elin 19 adım önüdür. Sağ elin çözümü ise şöyledir 21 adım önüdür. Burada da mezar veya delikli taş var. Son olarak başparmağı kopuk el vardır. Bunu çözümü kopuk parmağı bulmaktır. Bulduktan sonra hazinesi zaten o taşın altında olacaktır.

Kaya üzerinde insan eli bulduğunuz zaman ilk yapmanız gereken şey elin 5 parmağının da eksik olup olmadığını saptamaktır. Tespit ettikten sonra elin parmaklarının herhangi birin de(genellikle işaret parmağı) tam parmağın üzerine bir nohut büyüklüğünde oyuk olması lazım gelir(Eğer bu oyuk yoksa hemen bizimle irtibata geçin yardımcı olalım) oyuk bulunan parmağın baktığı istikamette (en fazla 20 metreye kadar) düzgün yapılmış bir taş bulacaksınız. O taşı kaldırıp altını kazınız, 1 metre ya da 1.5 metre de define sizleri bekliyor olacak.

*Bu işaretin bir tuzağı var. Tuzak dediğimiz de zehirli bir gaz yayar lütfen dikkatli olunuz. Fakat hedefe ulaştığınız zaman hemen hazineye el sürmeyiniz, bir müddet bekleyin.

Açık elde eğer oyma ve bir kaya üzerinde ise elin olduğu kayanın altında 2.40-2.80 cm de malzemesi vardır. El işareti yerdeki bir taş üzerindeyse parmakların ön tarafında oyuk varsa karşı taraftaki oyuk sayına göre taş olmalıdır.

Kayda çizgi el işareti, elin ortasında haç işareti var.

Kayada kabartma el işareti ve çizgi kol

Kayada kabartma el işareti

 

Kaynak

One thought on “Definede El İşareti

  1. Sol el işareti içinde kopuk baş parmak var işaret parmağının altında 3 tane nohut büyüklüğünde murç izi var sağ tarafındaki kayada V işareti var yanında yuvarlak ceviz büyüklüğünde oyma var yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.