Definede Baston İşareti

Definede baston işareti bir yolun, derenin ya da tünelin kıvrım yaptığını anlatır, baston tek ise anlatılan yeri bulup gitmen gerekir. Baston eğer adamın elinde ise bu baston asa demektir, asanın gösterdiği yerde para vardır.

Baston İşareti, definede kabartma olarak yapılmış baston işaretleri, bulunduğu bölgelerin bir nevi haritası gibidir. Çok eskilerden o bölgede bulunan bir yolun güzergâhını vermiş olabilir. Bu işareti incelerken işarette yani baston üzerinde bulunan kıvrımları doğaya aykırı farklılıkları iyi derecede görmelisiniz. Ayrıca baston işareti, çevrede bulunan mağara, mahzen ya da tünelin şeklini de vermiş olabilir çok dikkatli incelemeliyiz. Bu durumda çevrede bulunan kayalıklara ya da büyük taşlara dikkatli bakmalıyız. Mağara olma olasılığı olan kayalıklar kapatılmış alanlar vardır. Önleri tıkanmış alanları kontrol etmeliyiz. Doğal görünen kayalara da özellikle çok dikkat ederek incelemeliyiz.

Diğer Anlamı: Baston ve asa genelde bulunduğu alandan daha yukarı gitmenizi anlatır. Buralarda zirve neresiyse oraya mutlaka gidin, bakın gözlemlerinizle anlayamasanız bile makine ile kontrol edin.

Diğer Anlamı: Baston olan yerde define vardır. Baston dehlizin krokisi demektir. Baston işareti yanlarında murçlar varsa dikkatli olun bu tuzak anlamına gelir. Tuzaklar genelde tünelin dönemeç noktasında bulunmaktadır.

Diğer Anlamı: Baston yaşlı insanın mezarıdır. Aşiret reisi, köy ağası, bölge lideri, kabile reisi gibi toplumun önde gelenlerine hitaben yapılır. Mezarı oldukça varlıklıdır. İçinden bol miktarda eşya çıkar, bu eşyalar çoğunlukla pişmiş tuğladan yapılmıştır. Bu eşyalar mutfak malzemeleri türünden kolay kırılabilen eşyalardır.

Kayada çizme baston işareti

Kayada kabartma baston işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.