Definede Balta İşareti

Definede balta işareti, Balta, Roma’da hakimiyetin simgesidir. Eşkıya ve Ermeni ve Rumlar tarafından az kullanılan işaretlerdendir. Bir savaş silahı olduğu için tarihin her döneminde kullanılmış, birçok bina yapılarından süsleme olarak rastlanılmaktadır. Balta işaretinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta baltanın ucunun ve arka tarafın yapılıp yapılmadığıdır. Eğer arka uç yapılmışsa iki uç karşılaştırılmalıdır. Farklı olan yönde eski tarihi ağaçlara dikkat edilmesi önerilir.

Definede balta işareti; Bu işaret genellikle iki şekilde bulunur.

1-Savaş baltası

2-Oduncu baltası

Savaş baltası çift taraflı olur. Eşkıya gömüsüdür. Kayalık alanlarda, mağaralarda ve mahzenlerde saklı gömü anlamına gelmektedir. Oduncu baltası ise çevredeki yaşlı bir ağaçta saklı para demektir. Buda Ermeni işaretidir.

Tamamlayıcı işaret büyük olasılıkla ağaç olacaktır.

Ağaçların olmadığı yerde matematik hesabı yapılmalıdır. Baltanın boyu ölçülerek yön veren istikamet de metreye çevrilerek, sayının katlarını kullanarak arazinin konumu dikkatlice incelenir.

Ana kaya üzerinden balta ve yanında diğer figürler varsa buda mezarın olduğunu gösterir. Çevresinde önemli araştırma yapmak gerekir. O bölgeyi daha önce yönetmiş olanların mezarıdır. Mozaik desenleri içinden görebiliriz mozaik 1-2 metre kare ise mezar mozaiğidir. Bir mezarı gösteren ana kayaya işlenmiş bir figürü görüyoruz.

Bunun haricinde balta işaretleri insan veya farklı figürlerle birlikte kullanılmış ise, yine Yunan mitolojisine göre “Centaur’ları” yani bedenlerinin üst kısmı insan, alt bölümü ise at şeklinde olan yaratıkları ifade edebilmektedir.

Kayadaki balta ok işareti ve üçgen işareti

Kayadaki oyma balta işareti ve adam

Kayadaki balta işareti

Kayadaki oyma balta işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.