Definede Ağaçlar

Definecilikte ağaçlar çok önemlidir. Özellikle yakın dönem Ermeni ve Rum gömülerinde ağaçlar oldukça fazla kullanılmıştır. Define için dikkat edilmesi gereken ağaç türleri ahlat, ardıç, meşe, davun, çınar, çam, dut ve ceviz ağaçlarıdır. Bu ağaçların önemini anlatacağım fakat birde bildiğiniz gibi çivili ağaçlar vardır. Bunların eski ismi ile “Mıh” ya da “çingene” çivisidir. Fakat çivili ağaçlar konusuna yer vermeyeceğim. Şimdi ağaçlar ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim ve size daha önce duymadığınız güzel bir bilgiyi de yine vereceğim.

Definede Ağaç Türleri ve Çözümleri

Hepinizin bildiği gibi ağaçlar genellikle açık arazide dağlarda bulunan ağaç türleridir. Ev bahçelerinde bulunurlar fakat genelde cami bahçelerinde çok olurlar. Ağaçlar çok yaşamaları sebebi ile nirengi noktaları olarak çok seçilmiş ya da belirli ağaç dikimi veyahut ta belirli sıralamaları dikkat çekici olduğu için ona göre gömecekleri değerli eşya ve paralarını bu ağaçlara göre belirlemişlerdir Eski ahlat ve ardıç ağaçlarında eğerki çeşmeye yakınsa ve çeşmenin parası aranıyorsa ağaçlar oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Gelende çeşme yakınındaki bu ağacın güneydoğu istikametinde 7 ila 15 metre aralığında 1,5 metre derinliğinde aradığınız şeyi bulabilirsiniz elbette bunların tespiti için teknolojiden faydalanmanızı öneririm.

Çam Ağacı: Bu ağaçlarda zaman zaman define için kullanılmıştır. Genelde çam ağacına çivi çakılarak kullanılmasının yanı sıra farklı bir şekilde define ağacın kendi içerisine de koyulmuş olur. Buda sizlere yazımızın sonunda nasıl kullanıldığı konusunda özel bilgi olarak verilecektir.

Davun Ağacı: Ermenilerin çokça kullandıkları bir tür dür. Özellikle birçok sahte dede mezarının başında davun ağacı bulunmaktadır. Yahutta Ermeni evlerinin bahçelerinde bu bahçeler oldukça geniştir ve evleri de genelde zamanında yaşamış zengin bir Ermeni’nin evidir. Dikkat ettiyseniz özellikle bir Ermeni evinde veya sokağında ermeni gömüsü arıyorsanız kesinlikle davun ağacını es geçmeyin.

Dut Ağacı: Bu ağaçlar da yine Ermenilerin define için en çok kullandıkları ağaçlardandır. Ermeni yerleşkelerinde ya da Ermeni evlerinde define arıyorsanız dut ağacını es geçmemenizi öneririm elbette aradığınız ağacın yakınlarında ve fazla derinde değildir maksimum 1,5 metre derinlikte olacaktır. Bu sebepten ötürü Ermeni definelerinde mutlak suretle bir dut ağacı varsa güzel analiz edilmelidir.

Ceviz Ağacı: Bu ağaç genelde bağlarda ve meyvelik bahçelerde olur. Bunun yanında bazı tarla başlarında da ceviz ağaçları olmaktadır yine Ermenilerin kendi bağ bahçelerinde yaptıkları gömülerde kullandıkları ağaçtır. Eski ermeni bağ, bahçe, tarlalarında define arayacaksanız özelliklede bazı söylentiler var ise o zaman bu ağaçları tespit edip ona göre çalışmalarınıza yön vermelisiniz. Bunun yanında din adamlarının da gömü için çokça kullandıkları bir ağaç türüdür eski kilise gibi yerlere yakın ceviz ağaçları varsa mutlaka araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Şimdi sizlere vereceğim bilgi ile yaşadığınız şehirde Ermeni yerleşkelerinin yakınlarında define bulma şansı sunacağım “işler sadece dikkatli gözlerle çözülecek ve bir metal detektörü ile son bulacaktır. 30 Dakika içerisinde bir define bulabilirsiniz. Eski Ermenilerin yaşamış olduğu bölgelerdeki çamlık ormanlık alanlara girin ve yaşlı çamları tespit edin. Bunu normal gezerek yapabilirsiniz sonra gövdesinden kesilmiş ana kolu olmayan çam ağaçlarını bulun. Burada metal detektörü ile yoklayın peki işin özü nedir: Ermeniler çam ağaçlarının gövde kollarından dikkat çekmeyecek birini tam gövde kısmından keser ve içerisini oyarlar daha sonra kırba ya da deriye sararak değerli eşyalarını bu oyuğa yerleştirirler sonrasında ağacın talaşı ile hazırladıkları macunla kapatırlar. Çam ağacının özelliği olarak ta zamanla ağaç orayı bal kapatır. Sonrada sertleşir dışardan sade çok eskiden dalının koptuğu ya da kesildiği görüntüsü verir zamanla ağaç yıllandıkça çok dikkat çekmeyecek hale gelir bu sebepten böyle durumlar ile karşılaşırsanız es geçmeyin. Çok önemlidir.”

Horosan saklanmış ağaça örneği

Define saklanmış ağaçlara örnekler üzerinde ‘H’ işareti var.

Define saklamakta kullanılan ağaçlardan bir tanesi

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.