Çoban ve Koyunlar

Çoban ve koyunlar sembolü; definecilik dünyasında çoban sevgi yüklü, yumuşak huylu ve gezdiği yerleri dikkatlice takip eden, uyanık ve sürüsüne şefkatle muamelede bulunan ve onları koruyan biridir. Sırtında heybesi ve elindeki değnekle kendisine teslim edilen sürüyü korumaktadır.

Çoban ve koyunlar geçmiş zamanlarda saklama mantığı acısından bakılınca çoban motifinde iki ana özellik bulunmaktadır.

  • Çobanın asası,
  • Sırtındaki heybesi,
  • Koyunları

Bu iüç ana unsurdan anlaşılacaktır ki çobanın heybesi gömü, asası ise yön ve mesafe verecek olan figürlerdir.

Bununla beraber; bazen de sürüsünü gütmekte olan heybetli bir çoban motifi, elindeki asasıyla baktığı noktalarda bir veya birkaç koyunu korumaktadır. Bu bakımdan çobanın baktığı(yöneldiği) asası ile işaretlediği yön çok önemlidir.

Aşağıdaki resme göre bakılması gereken yerlerin analizini beraber yapalım.

1- Çoban koluyla işaret ettiği tarafta aranılan define yönü ne kadar mesafede? Asasını tuttuğu kısım ile toprağa değdiği yer ölçülür 1 cm = 1 adıma çevrilir.

2- Kolun bilek ile omuz kısmı ölçülür yine 1 cm = 1 adıma çevrilerek kolun gösterdiği istikamete bakılır.

3- Resmi dikkatle bakarsanız asanın üst kısmı belli bir yerden aşağıya doğru dik kıvrılmış bu definenin derinliğini ifade eder.

4- Resme yine dikkat edersek 3 adet koyun mevcut 2’si ileri 1’i geri gitmekte buna göre define 2’ye bölünerek saklanmış olabilir yine ölçümler yaparak incelemek gerekir.

Aşağıda yapılan küçük bir işaret okuma örneğidir. İşaretler çok iyi incelenip ölçümler yapılmalı ve mantık yürüterek en iyi sonucu bulmak için defalarca inceleme ve araştırma yapılmalı yani defineci işareti iyi okumalı sabırlı olmalı terzi misali 10 sefer ölçüp 1 sefer biçmeli.

2 Çoban 1 tane köylü 7 tane koyun

Asası Çoban ve 3 koyun

Çobanlarla birlikte koyun ve kurt

 

Kaynak

2 thoughts on “Çoban ve Koyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.