Binilmiş At İşareti

Binilmiş At İşareti; bu işarette atın ve ya at binicisinin baktığı yön önemlidir. Binicinin elinde tuttuğu malzemenin yönü de önemlidir. Bakılan yönde öncelikle binek taşı aranmalıdır. Define genellikle binek taşının altındadır.

Eğer atın kuyruğu kalkıksa kuyruğun yönüne doğru farklı bir şey aranmalıdır. Müjdesi kolay bir yerde saklıdır. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir harita görevi görür dikkatlice incelenmesi gerekir. Çevresinde bir ya da birkaç tane mezar olma ihtimali vardır. Atın baktığı yönde atın üstüne binmeye yarayan binek taşı olabilir. Bu taşın yan tarafında da gömü olabilir. Yakınlarında at eyeri görülüyorsa gömü ve tuzak bir arada bulunmaktadır.

  • At sembolü güneşin işareti olarak görülür. Bu işaret zenginliği, varlığı, bolluğu ve gücü simgeler. Atın bağlılığı sadakatini vurgulamaktadır. Yakınında bir mezar bulunmaktadır.
  • Arazide at çizimi birkaç şekilde; oyma ya da kabartma olabilir. Fakat defineciler tarafından bugüne kadar görülen at çizimleri genellikle oldukça büyük olarak kayalara işlenmiştir. Burada en çok dikkat edilecek husus at parayı mı işaret ediyor yoksa yardımcı işareti mi?
  • Yerde bir taşa yatay olarak çizilmiş ya da çevresinde başka bir ilave hiçbir işaret yoksa bu, yakındaki genellikle 1 mezarın simgesidir. Varlık olarak da mezardan ne çıkarsa odur.
  • Eğer atın eyeri varsa ve üzerinde haç, çarpı ve murç izi aranır. Ayrıca çevresi titizlikle incelenir. At nalı ya da tay ayağı da aranır. Eğer çevrede bir gömü varsa bu en fazla 11 m2 uzak olabilir. Eğer yardımcı bir işaret bulunmuşsa bu işaret incelenerek çözümü araştırılmalıdır. Makinanız varsa varlığa daha kolay ulaşırsınız.

Kayada kabartma at ve adam işareti. Adam ata binmiş.

Kayada çizgi at ve adam işareti, Adam ata binmiş.

Kayada kabartma at ve adam işareti. Adam ata binmiş.

Kayada kabartma at ve işareti. Önünde de mihrap var.

 

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.