Balık İşareti

Balık işareti, bilinmelidir ki suyun olduğu yerlere yakın veya içerisinde bulunur yani ırmak, gölet, küçük dere, şelale, çeşme, kaynak suyu ve kuyu gibi yerlerde bulunmaktadır bir yerlerde balık işareti varsa mutlaka su olmalıdır. İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figürlerin özellikleri çok önemlidir. Balık işareti Hristiyanlık öncesi de oldukça benimsenmiş bir işarettir bereketi bolluğu simgelemiştir. Türkiye’de çokça rastlanılan işaretlerdir ve bu işaretlerin %90 define işaretidir bazı yerlerde süsleme olarak kullanıldığı için onları defineye katmıyoruz. Bazen balık işareti bir haritaya götürebilir bu haritayla da defineye ulaşabilirsiniz.

Balık işareti kesin define işareti olarak bilinir. Yakınlarda mahzen içinde harita olabilir. Baktığı yön ve uzunluğu da çok önemlidir. Uzunluğunu ölçmek ve bir santimi bir adım olarak kullanmak gerekir. Balığın baktığı yöne doğru gidip adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi vardır. Dikkatli aramak gerekir.

Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay, hem de çok zordur. Balığın boyu, eğimi, yönü, pozisyonu, tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular da önemlidir.

Genellikle düz kayada bulunur: Tüm hatları ile balığa benzediğinde önemli hale gelir. Sudan çıkan balığın kuyruk tarafına doğru 90 cm. geri zıplayacağı varsayımı ile geriye doğru 90 cm. ilerisinin kırılması önerilir.

Genel Ortak Kanı: Su ve suyla ilgili bir mekan kurgulanmıştır. Balık işaretinin olduğu bölgenin bir mezar olma ihtimali güçlüdür.

Hristiyanlıktan önce de balık bereketi simgelemekteydi.

Balık Başka Yorum: Genelde akarsu göl ve göletlerdeki kayalara çizilir. Bakıldığında suya işaret görülmeyebilir ama zamanında var olupta kuruyan dere ve gölleri gözden uzak tutmamak gerekir. Balık aynı zamanda çeşme ya da pınarında işareti olabilir. Balık hayvanı, baktığı yer ve uzunluğuyla kesin ölçüm gerektirir. Kesin olarak define işaretidir.

Balık görülen ve müşahade edilen bilgilerden kaynaklanarak ekseriyetle sofra taşı denilen 1 veya 2 metre karelik bir basit düz taş üzerinde balık (tam veya yarım)çatal, bıçak, ekmek, tabak gibi oyma veya kabartma işaretler rastlanmıştır. Bunlar o civardaki yaşantının simgesidir. Balık su içinde yaşar ve tehlike anında kaçar. Bu civarda bir mahzen girişi arayınız. Mahzenden sonra büyük bir odaya çıkar ve ya elinize geçecek bir harita ile o yöredeki saklanan şeylerin yerlerini bulabilirsiniz. Kesinlikle toprak altından mahzene girilir ve derindedir. Hazinesi doyurucudur.

Balık işareti çözümü için öncelikle balığı iyice inceleyelim. Gözleri belirginse, baktığı yer veya yön görünüyorsa, balığın boyunu ölçelim ve her cm 1 adım gelecek şekilde ilerleyelim. Geldiğimiz noktada giriş için bir inceleme yapalım balık işareti genelde mahzene ya da bir odaya bir odaya bizi götürür. Bazı yerlerde kesinlikle toprakta olur demişler ama hayır kimisi dikey kayalık içinde oda, kimisi toprak içerisindeki gizli odalarda varlığı bulunmuştur.

İşareti suyun içine nasıl inşa etmişler: Suyun geldiği yönde suyun yatağını değiştirmişler dikkatlice gözlemleyin su yatağı değiştirilmiş mi çok eskide olsa akarın yeri değiştirildim mi yeri belli olur baktınız akarda değişmiş aynı işlemi sizde yapın.

Balık işareti dere göl gibi yerlerde rastlamışsanız; balığın baktığı yöne ve kuyruğuna dikkat edin eğer ki kuyruk kısmı V oluşturmuşsa V açısı istikametinde balığın boy ölçüsü kadar ditmek gerekir. Adımlamak gerekir eğer toprak zemine vardıysanız toprak altında saklı bir mahzen olmalıdır. Eğer dik ve ya büyükçe bir kaya parçasına vardıysanız yine ya kaya altına oda veya içerisinde bir oda vardır.

Kabartma mermer mezar taşında ise; mahzen var demektir. Açık arazide ise balığın yakınlarında mutlak su kaynağı vardır. Balığın varlığı bu kaynağın yakınlarındadır. Genelde balığın baktığı istikametinde suyun kaynağını işaret eder bundaki ölçü ….x72 cm olabilir. Bu ölçü birimi 100 cm, 1 m’dir. Buna göre bir örnek vermek gerekirse: 10 cm gelen balığın baktığı istikamette yaklaşık 51 metre uzaklıkta bir su kaynağı düşünülmelidir. Bu ölçüm Mağribi ve Endülüs’te kullanılmakla birlikte Osmanlı döneminde de gayr-i Müslimlerin arazi ölçümlerinde kullandıkları bir birimdir.

Balık işaretinin derenin içerisinde sular çekilmiş ve bir kayada balık işareti ortaya çıkmış ise; ilk öncelikle balığın yönü ne tarafta suyun akıntısına ters mi baş kısmı ona bakıyoruz ters ise bulunduğu alanda suyun altında oda vardır üstü kula taşla kapanmış yıllar geçtikçe üstü dolmuştur.

Bir diğeri de dere kenarında balık: Burada da balığın baktığı yönde dere geçiliyor. Balığın karşı istikametinden düz kesme bir taşta masa büyüklüğünde parası alınmıştı mesafe tahmini 60 metre civarı idi. Demek istediğim balığın baktığı yön çok önemlidir ve kesinlikle unutmayınız ki parası sudan çok uzakta değildir. Balık işaretini görüpte dereyi bırakıp parasını tepelerde dağlarda aramayın.

Balığın nereye götürdüğüne göre değişmektedir yani balık işareti kuyuyu vermişse hazine kuyunun içerisindedir. Eğer çeşmeyi vermişse çeşme yakınlarında toprakta veya kaya içerindedir parası dere kenarlarında ise bu işaret toprakta, dikey kayalıkta, şelalede ise aynı durum geçerlidir

Dikkat: Defineciler bildiğiniz gibi balık işareti genellikle suya yakındır ve parası da suya yakındır bu nedenle yer tespiti yaptığınızda oda ya da mahzeni tespitinden sonra su tuzağı olma ihtimali yüksektir. Dikkatli olun çünkü suya yakın yerlerde su tuzağı çıkma olasılığı vardır. Bunlar olmuş şeylerdir.

Kayadaki oyma balık işareti

Kayadaki oyma balık işareti

Kayadaki kabartma balık işareti, çok çanlı

Kayadaki kabartma balık işareti

 

Kaynak

2 thoughts on “Balık İşareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.