Akrep İşareti

Akrep işareti: İşaret çözümü yapılırken işaretin özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir. Akrebin önemli özelliklerinden 1 tanesi zehirli ve tehlikeli oluşudur. Dikkatli olmalıyız. Bulacağımız definede ya tuzak var ya da gömünün üstüne zehir dökülmüş. Bu tür kazılarda çok dikkatli olunmalıdır. Büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerden biridir. Define yakınlarında bulunan göl, su kuyuları veya yeraltı mahzenleri içindedir. Eğer akrep mağara içinde bulunuyorsa gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinde olur.

Bazı akrep işaretleri ise malı korumak için yapılmış tuzaklardan bahseder. Hazinenin peşinde olanların belli bir alana geçişini engellemek için ustaca hazırlanmış tuzaklardır.

Öncelikle çevrede akrep yuvası olabilecek bir taş aranır. Bu taş bulunursa altında gömü olabilir. Eğer yoksa çevrede yerin altında bir odacık ta olabilir. En çok mağara mahzen gömü şifrelerine ortaklık etmiş işarettir. Akrebin kuyruk ve ayakları gideceğimiz yönle ilgili bilgiler verir.

Akrep işareti ve resimleri veya kabartmaları çok çeşitli anlamlara geldiği görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde genellikle akrep resmi görülür buradaki büyük bir tehlikenin var olduğu anlamına gelir.

Bu benzer yerlerde değirmen, göl, gölet, havuz, mağara, kuyu, yeraltı mahzenlerine çok sık rastlanılır. Bütün olaylar bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bulunup bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.

Akrep işareti tek başına yapılmış ise hem tehlikeyi hem de hazineyi işaret etmektedir.

Fazla rastlanılmayan bir işarettir. Hristiyanlık öncesi sembolüdür. Ölümü simgeler ve genel olarak mezar taşlarından rastlanır.

Tehlike ve tuzak işareti anlamına gelir. Bu işaretler az rastlanan işaretler arasında olsa da tehlikesi en yüksek olan işaretlerdendir. Tuzak mantığı zehrin direk define ile ilişkilendirilmesidir.

Bir yer var kayanın üstünde kabarma akrep yanında da tek taraflı ok işareti varsa okun sağ kanadı vardı sol kanadı yoktu. Arkadaşlar bu okun gösterdiği noktayı kazmışlar 2-2.5 metre bir şey çıkmamış.

Kazdıkları yerin solunda toprağın altında dizili taşlar çıkmış. Etrafta tümsek ve çalılık bir yer var. Büyük ihtimalle ya höyük ya da tümülüstü, kazdıkları yer yanlıştı. Kazılan yerden çıkan toprağı okun olmayan kanadının tarafına yığmışlar orada büyük ihtimalle mahzen var.

Kayanın oyuğunda kabartma akrep baktığı yöne dikkat!

Kayada 2 tane kabartma akrep akrepler birbirine bakıyor.

Kayada kabartma yalnız akrep baktığı yöne dikkat!

Kayada akrep ve haç işareti

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.