ANDEFDER Temsilcisi Çalışır: Kaçakçılığın önüne geçmek istiyoruz

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de, Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği (ANDEFDER) Akdeniz Temsilcisi Tolga Çalışır, “Kaçak kazıların ve buna bağlı tarihi eser kaçakçılığının önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Definecilerin bilinçlendirilmesi ve define aramanın yasal bir ortamda yapılmasını sağlamak amacı ile faaliyete geçtiklerini söyleyen Çalışır, yaklaşık 250 bin kişinin ülke genelinde define aradığını belirterek, “Defineciliğin tarihi eser kaçakçılığının ortadan kaldırılması için yasaklanması, kaçakçılığı daha da artıracaktır. Çünkü kaçakçılığın asıl nedeni, ruhsatlı kazı sonrasında çıkan eserlere para ödenmemesidir. Bu durum definecileri kaçak kazıya sevk etmektedir” diye konuştu.

Topraktan çıkarılan eserlerin yurtdışına satılması ile önemli kayıplar yaşandığını aktaran Çalışır, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’den ABD’ye kaçırılan ‘Guennol Yıldız Avcısı’ isimli eser açık artırmada 14.5 milyon dolara alıcı bulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı satışa tedbir koydurarak mahkeme sürecini başlatmıştı. Birkaç gün önce İstanbul Anadolu Kavağı sırtlarındaki Yoros Kalesi’nden çıkarılan 661 eser kayboldu. Bu değerler hep yurtdışına gidiyor. Bunun önüne geçmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışır, yarın Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Belediye Kültür Merkezi’nde bölgede yaşayan definecilerle bir araya geleceklerini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.