Taş Yığma Mezarlar

Taş yığma mezarlar, taş ya da çakıl yığma mezarlar olarak adlandırabileceğimiz bu mezar çeşitleri oldukça çok karşımıza çıkan mezar çeşitlerindendir bu mezarlar genel olarak ya düz arazilerde ya da dağ tepe gibi alanların düzlük kesimlerinde bulunur yani bir orman içerisinde de taş yığma mezarlara rastlayabilirsiniz.

Taş Yığma Mezarlar

Taş yığma mezarlar bir yerde 1 tane olabildiği gibi birden fazlada olabilir. Sıralı üç tane taş yığma var ise ikisi yanıltma amaçlıdır. Biri gerçek mezardır. Bu mezarların işaretleri yakın çevresinde ya da zaman içinde toprak kayması, sel vb. gibi doğal afetlerle yok olmuş ya da defineciler tarafından tahrip edilmiştir.

Bu mezarların bulunduğu bölgede genelde suni çukurlar. Fakat bazen kaplumbağa işareti ya da koltuk taşının da bu mezarları verdiği olur. Eğer ki 3 taş yığmaya denk gelirseniz unutmayınız ki sadece biri doludur. Dışardan cihaz ya da çubuk kullanarak mezarı tespit etmeye çalışın tek ve yüksek şekilde çakıl yığınları genelde Roma’dan önce yapılmış mezarlardır. Bazen bu mezarlar oldukça abartılıdır. Roma zamanında taş yığma olarak tümülüs inşa ettikleri olmuştur. Burada dikkat etmeniz gereken dağda, tepede ve tarlada toplama taşlar ile taş yığma mezarları karıştırmayın çoğunlukla bu oluyor. Çiftçi tarlasındaki taşları toplayıp bir kenara yığıyor görenlerde bunları taş yığma sanıyor bunlara dikkat edelidir.

Taş Yığma Mezarlar Nasıl Açılır

Bu konu ile ilgili bir bilgi internette yok gibi biraz bahsedeyim. Normal şekillerdeki taş yığma mezarlarda altta bir oda olabilir ya da kesme taşlar üstüne bir blok taş daha oturtarak 2.5×3.5 ya da 3×3.5 oda gibi küçük bir alan oluşturulmuştur. İçerisine ölü ve ölünün eşyaları ve hediyeleri koyulmuştur. Bazı taş mezarların işçiliği kolayken bazıları oldukça zordur. Genelde taş yığma mezarlar 2 ile 4 metre arasındadır. Derinliği genel olarak kimisinde ufak çakılların altında ana mezra ya da odasına rastlanacağı zaman 1 insan gücü ile hareket ettirilemeyecek büyük blok kesme taşlar ile yapılmış ve kapatılmıştır.

Bu mezarlar genelde derinlik 4 metreyi bulabilmektedir. İşte bunlar en zor mezar türlerini oluşturabilmektedir. En fazla ganimette bunlardan alınır. Oldukça tatmin edicidir. Genelde defineciler vinç getirip o blokları kaldıramayacakları için parçalamayı tercih ederler. Diğer türlüsü de komple çakıl yığmadır. Mezara yaklaşıldığı zaman ince kesme kayalarla uzunca bloklaşmıştır. insan gücü ile hareket ettirilebilirler bunlarda kolay olanıdır.

Taş yığma mezarlar adı üstünde taştır ve işçiliği biraz ağırdır. Çalışanları yorar insanı bu tip yerleri açarken özellikle taşların tahliyesinde taşları mezardan uzaklaştırın yanına yığmayın. Bu çok tehlikeli olur. Çalışma alnınızı geniş tutun bu mezar açılacağı zaman daha rahat hareket etmenizi sağlar. Tüm taşlar komple kaldırılmalıdır.  Kenarından girerim gibi bir şey söz konusu bile olamaz. Fakat bir taş yığmada oda girişini tespit ederseniz. Bazıları yandan girişli olduğu için giriş kısmındaki taşları tehlike oluşturmayacak şekilde boşaltmanız yeterli olacaktır.

Taş Yığma Mezarlar henüz soyulmamış. Üzerine atılan taşlar daha küçük varlığı az olabilir

Taş Yığma Mezarların giriş kapısı ve üzerinde yığılmış taşlar

Taş Yığma Mezarlar defineciler tarafından üstünden girilerek soyulmuş

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.