Şahmeran Hikayesi

Şahmeran hikayesi iyilik yapma ve kötülük bulma konusunda insanlara bir ders niteliği taşır ve kuşaklar boyu anlatıla gelir.

Hikayeye göre, Tarsus çevresinde yaşadığı varsayılan Şahmeran, vücudunun üst kısmı güzeller güzeli bir kadın, vücudunun alt kısmıysa yılan olan hikayelerde yer alan mitolojik bir yaratıktır. Yılanların şahıdır. Şahmeran, içinde kötülük olmayan iyi kalpli bir canlıdır. Yer altında yılanlarıyla birlikte yaşar. Tüm yılanlar ona itaat eder.

Yaşadığı devrin en önemli bilgini olan birçok hastalığa çare bulan, hatta ecele çare bulduğu söylenen Danyal Peygamberin 1 oğlu olur. Annesi çocuğun ismini Camaşab koyar. Camaşab birçok işe uğraşır. Hiçbir işte tutunamaz oduncu olur. Bir gün arkadaşlarıyla ormanda odun keserken yağmura yakalanırlar ve bir mağaraya sığınırlar. Bu mağarada içi tamamen bal dolu bir kuyu bulurlar bu kuyudaki balı çuvala doldururlar. Arkadaşları baldan daha fazla pay alabilmek için Camaşab’ı kafasına vurup onu bayıltıp, kuyuya atarlar. Arkadaşları bal dolu çuvalları alıp kaçarlar.

Uyandığında kedini kuyuda, yalnız bulur. Kuyunun içinde üzerine doğru bir akrep geldiğini görür, akrebi öldür.  Yukarı çıkmaya çalışır çıkamaz. Cemşab çevresine bakınırken akrebin çıktığı deliği görür. Çıktığı deliği bıçağıyla büyütür kedinin geçebileceği kadar bir yol açar. Delikten ışık sızmaya başlar ışık gelen yeri gözetler ve orada Şahmeranı görür. Sonra geçebileceği kadar kazar ve Şahmeranla bu şekilde tanışır. Şahmeran Cemşabı çok sever. Şahmeran hikayesinde Cemşab 7 yıl alıkoyar. Cemşab, Şahmeranın yanında kaldığı süre içinde Şahmeran ona tıp bilimiyle ilgili hiçbir insanın sahip olamadığı bilgileri verir. Cemşab da bu bilgileri öğrenmek için elinden geleni yapar. Bir söylentiye göre Cemşab, aslında bilinen Lokman Hekimdir.

ŞahmeranAradan uzun bir zaman geçer sonra Cemşab evine dönmek ister. Şahmeran gitmemesini ister; ama Cemşab bu konuda kararlı olduğu için gitmesine izin vermek zorunda kalır. Giderken Şahmeran kendisini gördüğünü kimseye söylememesini ve çok önemli bir nasihatte bulunur: ‘Hamama gitmeyeceksin, gidersen insanoğlu beni gördüğün için su karşısında bedenin yılan derisi pulları ile kaplanır” der. Bu konuda Cemşab’tan söz alır. Cemşab evine döndükten sonra Şahmeranı gördüğünü kimseye söylemez. Evine döndükten uzun bir zaman geçer. Ülkenin hükümdarı hastalanır ve hastalığının tek çaresi de Şahmeranın vücudundadır. Şahmeranı kesip etini kazanda kaynatıp hükümdara yedirerek iyileştirmeyi düşünen vezir, her yerde Şahmeranı aratır. Ülkedeki tüm insanları tek tek kontrol eder. Bu konuda kendince bir yöntemi vardır. Tüm insanları hamama çeker ve bir köşeden gizlice yıkanan insanları izler. Cemşab Şahmeranın yerini söylememekte kararlı olsa da, vezir herkesi tutuklatıp hamama getirtir. Cemşab da bunlardan biri olur. Bir köşeye gizlenerek Cemşab’ı izler. Orada yıkanmak için soyunan Cemşab’ın vücudunun pullarla kaplı olduğunu gören vezir birden ortaya çıkar. Şahmeranı gören insanın vücudunun pullarla kaplı olacağını bilen vezir Cemşab’ı zorla konuşturur. Bunun üzerine Cemşab istemeyerek de olsa Şahmeranın yerini söylemek zorunda kalır. Bu şekilde Şahmeranın yerini öğrenen vezir Şahmeranı ele geçirmeyi başarır. Yılanların annesi kayada kabartma olarak yapılmış resmi

Şahmeranı, vezir yakalatıktan sonra Şahmeran yılan vücuduna dokunurken

Hikayeye göre yakalanan Şahmeran, Cemşabın ne kadar üzgün olduğunun farkına varır. Bunu isteyerek yapmadığını anlar, çaresiz ölecektir. Şahmeran ama ölmeden önce Cemşab ile görüşmek ister. Cemşab’a kendisini öldürdükleri zaman etini kaynatıp suyunu vezire içirmesini, etleri de hükümdara yedirmesini söyler. Cemşab Şahmeranın söylediklerini aynen uygular. Suyunu vezire içirir. Vezir oracıkta ölür. Etini hükümdara yedirir, hükümdar hastalığından kurtulup iyileşir.

Hikayeye göre Şahmeran barışçı ve iyilikseverdir. Şahmera’nın yılanları, hala Şahmera’nın öldüğünü bilmez. Eğer yılanlar Şahmeranın öldüğünü öğrenseler tüm şehri  basacak ve Şahmeranın intikamını alacaklar.

Şahmeran yılanlarıyla birilikte yuvasında dururken Cemşab ve askerler tarafından bulunması.

 

Kaynak

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.