Rum ve Ermeni Evlerinde Gömü Yerleri

Rum ve Ermeni Evlerinde Gömü Yerleri, aski evlerde gömü yerleri; aile bireylerinin kendileri ne ait olan altın para veya kıymetli eşyalarını sakladıkları yerlerin en başında evler gelir. Bunun sebepleri göz önünde olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda bu tip yerlerin kazılması ya da sökülüp takılması sırasında dikkat çekmeyi de engeller.

Burada dikkat edilecek ana nokta ben olsam nereye saklardık?

Bu soruya tam cevap verebilmek çoğu zaman mümkün olmayacaktır.  İnsanların düşünce ve bakışları birbiriyle her zaman örtüşmez. Birinin önemli gördüğü bir noktayı bir başkası hafife alabilir. Gömüyü saklayan insanın bu noktadaki davranışını ve tercihini belirleyen esas unsur, yaşadığı bölge, kültürü,  kafa yapısı ile ilgilidir. Bu yüzden her evde gömünün aynı yere konulduğu anlayışı yanlıştır. Buradaki ana noktayı şöyle ifade edelim. Gömü sahibi malını ister evin içine koysun ister bahçesine koysun. Malı gözü önünde olması ve kontrolden uzak kalmamasını sağlayacaktır. Bunun sonucu olarak bahçesini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Evlerde gömüyü saklama yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Yemek ve ekmek pişirilen ocaklar: Buralarda gömüler ateşin yakıldığı yerin altında olan yere yapılabildiği gibi, bacanın içinde gizli bir bölüme veya dış temel diplere yapıla bilmektedir.
 2. Merdiven altları: Bu merdivenlerde tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi iç mekândaki üst kata çıkarken kullanılan merdivenleri de dikkatle almak gerekir. Merdivenlerin en önemli noktası 1. ve ya 3. basamağın iç dolgusu olabilir. Özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.
 3. Kapı eşikleri: Evlere girişte insanların dikkatini çekmeyen önemli noktalardan biriside kapı eşiğidir. Bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde incelmek gerekmektedir.
 4. Avlu içinde yaşlı ağaçlar: Bunlar genellikle armut, ceviz, incir, alıç ve dut ağaçlarından oluşmaktadır. Bunların yanında değişik ağaçlarda avlu içinde nadiren görülür. İsmini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu da sıkça rastlanan ağaçlardır. Bu tür ağaçlar gömü anlamında dikkatinizi çekiyorsa bu ağaçların 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır. Tespitler buna göre yapılmalı. Şayet aynı avlunun içinde birden fazla ağaç var ise bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalı.
 5. Ermeni evlerinde saklama metotları: Eski evlerin büyük odalarındaki tavan yapımında kullanılan (baba) diye adlandırılan hatıl ağaçlarının içinde saklama yöntemleri var. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine genellikle 2 parmak girecek şekilde delik açılarak, bu deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Sonra delikler küçük parçalarla kapatılır.
 6. Ermeni ve Rumlara ait eski evlerin duvarları: Eski evlerde duvarlarda çok önemlidir. Bu davarların içine açılmış pencereler ve pencerelerin çevresinde özellikle alt tarafın değerli eşyaları saklamak için çok güzel bir yerdir. Bu yerlere para saklamak çok yaygındır
 7. Ahır ve kilerler: Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır. İçinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık alt kısımları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip eve getirilen çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen yerlerde, dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu yerler evin en mahrem yerleridir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.
 8. Evlerde bulunan kuzuneler: Eski evlerde kuzuneler dikkatle incelenmelidir. Kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına çok dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte kuzune yemek pişirme yerleri mevcuttur.
 9. Evlerin bacaları: Evlerin üstünde yer alan bacalarda araştırma yapmak orda değişik bir taş(rengi farklı) veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olasığı çoktur. Bunlar arasında kuyular, hayvanların su içme yalaklarının altları, dibek taşı altı, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerde çok dikkatli araştırma yapılmalıdır.

Bir Anı: Eski bir Rum evinde yemek pişirilen ocağın iki baca deliği vardır. Bir baca deliğinde küp diğerinde ise normal havalandırmadır. Yaşlılardan öğrendiğime göre eşkıyalar evleri bastığında soba borusu olarak kullanılan deliğinden boru çıkarılıp küp olan deliğe sokulduğunu duydum.

Rum ve Ermeni Evlerin zaman dayanamayıp yıkılan bir ev

Rum ve Ermeni Evlerinde ocak ateş yakılan yer

Rum ve Ermeni Evlerinde giriş kapısı

Rum ve Ermeni Evlerinde kiler

 

Kaynak

One thought on “Rum ve Ermeni Evlerinde Gömü Yerleri

 1. Do you have a spam issue on this site; I also am
  a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to swap methods with others, be sure to
  shoot me an email if interested.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.