Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi

Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi, çok eski zamanlarda Parhal’lı da yaşamış bir köylü Batum’a gider. Orada gezerken yaşlı bir adama rastlar. Köylü, adam yaşlı olduğu için ona yardım eder, sorunlarını çözer. Yaşlı adam yapılan bu iyilikler karşısında verecek bir şeyi olmadığı için köylüye çok eski zamanlardan kalma bir hikâyeyi anlatmaya karar verir. Yaşlı adam Parhal’lı dostuna bir sırrını açar ve hikâyeyi ona anlatır:

Hemen Parhal’a dön. Parhal kilisesinin mahzeninde gizli bir giriş var bu girişten gir. Girdikten sonra büyük bir oda da olacaksın. Oda da büyük bir dolap var. Dolabın kapağını açınca içinde büyük sandık var, der. Onun kapağını aç, içi sinek doludur. Bu sineklerin hepsi büyülüdür. Sinekler kaçışırken sakın onlara el sürme, el sürersen ya da onlardan birini öldürürsen büyü bozulur. Hepsi kaçtıktan sonra sandığın içine bak, büyük bir hazine bulacaksın.

Köylü hemen Parhal’a döner ve kiliseye gider. Gizli geçitten geçer. Odayı bulur. Dolabın kapağını açar ve önünde koskocaman bir sandık çıkar aynen yaşlı adamın anlattığı gibi sandığın kapağını açar. Açar açmaz o kadar çok sinek boşalır ki, köylü elinde olmadan sinekleri kovmak ister. Üstüne hücum eden sineklerden bir kaçına eliyle dokunur. Öbürleri bir anda yok olur. Köylü eliyle dokunduğu sinekler yere düşer birer altın paraya dönüşürler. Sineklerin altın para olduklarını görünce şaşkına döner. Bir de sandığa bakar ki hiçbir şey yok. Meğer hazinedeki altınlar büyü ile sinek şekline sokulmuştur. Sandığın kapağı açılınca sinekler uçup gitmiş. Batum’daki yaşlı adamın dediği aynen gerçek çıkmış. Parhalı köylüye de eliyle dokunarak büyüsünü bozduğu birkaç altın kalmış. Adam aldatıldığını, kendisi sayesinde Batum’daki yaşlı adamın zengin olduğunu anlar. Boynu bükük birkaç altınla mahzendeki gizli odadan çıkar.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.