Manukyan Belgesinde Adı Geçen Yerler

Manukyan belgesinde adı geçen önemli noktalar belge üzerinde gösterilmiştir, belgenin sağ üst köşesinde doğu, batı, güney ve kuzey yönleri belirtildi. Ana merkez vezir kale olarak başlamak istiyorum.

Güney batı: Vezir kalenin güney tarafına doğru devam edersek kuru dereyi görürüz, piramit kaya, karanlık dere, yine başka bir kuru dere ve kudret kale vezir kalenin güney batı tarafında kalmaktadır.

Vezir tepenin batısı: Vezir tepenin batı tarafında vezir tepeye gelen yol vardır, bu yol üzerinde sırasıyla, hayvan bağlama yeri, 7 delikli taş, kesik taş, mavi gök taş, köprü ve Kara ali değirmeni bulunmaktadır, en son Kara ali değirmeninin geçince vezir kale yoluna giriş yaparsın.

Kuzey batı: vezir tepenin kuzey batısında ise sırasıyla mağaralar, dikili taş, hakiki yapılmış değirmen, yer almaktadır.

Kuzey: Vezir kalenin kuzeyinde araştırma yapmanıza gerek yok resimde gördüğünüz gibi kuzey tarafı boş.

Kuzey Doğu: vezir kalenin kuzey doğusunda ilk dikkatimizi çeken önemli yer cehennem deresi, cehennem deresinin bir ucu kara gözler mahallesine iner.

Doğu: vezir kalenin doğu tarafında sırasıyla horasandan zemin, büyük tabiattan zemin, kara gözler mahallesi vardır, buradan sola doğru devam ettiğinizde orada kara dere, küçük sakar balkan ve kara göl vardır. Kara gözler mahallesinden sağa devam ettiğinizde kulübelere rastlarsınız.
Not: Kudret kaleye yeni mahalleden gelinir, belgedeki adı geçen bütün yerler buradadır, lakin aralarındaki mesafe belgedeki gibi yakın değil kilometrelerce mesafe vardır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.