Karunun Hazinesi

Karunun hazinesi, Lidya’nın en güçlü kralı olan Kroisos (Karun)  M.Ö. 560-546 yılları arasında Lidya’nın krallığını yapan Karun zenginliği ve bolluğu ile ün salmıştır. Paktalos Deresi adı verilen dere kenarında bulunan çok büyük altın rezervleri Lidya’yı çok zengin ve güçlü bir duruma getirmiştir. Bu altın rezervi Lidya’yı ilkçağ dünyasının en güçlü devletlerinden biri yapmıştır.

Karun Hazinesi, çoğu Karun dönemine ait olan ve Uşak İl’inin 25 km batısında, Uşak-İzmir Devlet Karayolu üzerinde yer alan Güre Köyünün kuzeyindeki Hermos(Gediz) Nehri’nin suladığı dar ovanın yakınlarında Lidya ve Greko-Pers(M.Ö. 6. yy.) Tümülüsleri bulunmaktadır. 1960’lı yıllarda çıkarılarak kaçırılan ve 1993 yılında geri alınan eserlerin toplu adıdır. Bazı kaynaklarda Lidya Hazinesi olarak da anılırlar.

1965 yılında bu alandaki soygunlar, Toptepe Tümülüsünün kaçak kazısıyla başlamıştır. Kaçak kazıları gerçekleştirenlerin ifadesine göre; mezar odasına girildiğinde, yerdeki bir gümüş testi ile çok sayıda mermer alabastron tavandan düşen bir hatıl nedeniyle tahrip olmasına karşın, hazinenin büyük bölümü ölünün yatırıldığı kline üzerinde bir tutam saç ve toz haline gelmiş kemiklerle birlikte bulunmuştur.

Uşak’ta ilk hazine Güre köyü yakınlarında ortaya çıktı. Buldukları bu eserleri köylüler tek tek çıkarıp aldıkları mücevherleri yaklaşık 60-70 bin lira civarı bir ücretle sattılar. İlginçtir güvenlik önlemleri arttırılmadı ve aynı bölgede yine bir hırsızlık vakası daha gerçekleşti, altın takı, gümüş kap gibi hazineler çalınarak yine yüksek meblağlara satıldı.

Bu odada bulunan; İnsan kulplu gümüş oinochoe, Sfenks ve altın başlı tutamaktı kepçe, tamamı altın, sallanınca ses veren makara, Altından yapılmış içleri boş, iğneli altın küpe, Aynı tip ancak daha küçük boyutta iğneli küpe Sallamalı, altından yapılmış kanatlı at şeklinde broş, Meşe palamutu sallamalı altın ve renkli taştan yapılma kolye, Akik ve taştan yapılmış geometrik şekilli kolye, Mavi renkli camdan yapılmış uçları, aplike aslan başı şeklinde bir çift bilezik, Uçları taş boncuklu püskül şeklinde altın gerdanlık kaçakçılar tarafından alınmıştır.

Toptepe Tümülüs buluntuları aracılar yardımıyla, eski eser kaçakçılığıyla örgütlü bir biçimde uğraşan alıcılara satılmıştır.

1966 yılında Güre’de ikinci bir soygun yaşanmıştır. Güre Köyü’nün yakınında yer alan, yörede İkizce olarak adlandırılan İkiztepe Tümülüsü’nün batı yamacımla düzgün bir mermer blok, bir köylü tarafından bulunur. Bu ipucunu değerlendiren ve bir yıl önceki soygunu bilen kaçakçılar, İkiztepe’de kaçak kazıya başlarlar. Bir türlü mezar odasına ulaşamayan kaçak kazı ekibi, yeni katılanlarla sonunda yeri bulunan mezar odasının tavanı barutla patlatarak içeri girmiştir. Ancak bir süre sonra paylaşımda haksızlığa uğradığını düşünen bir kişi, durumu jandarmaya ihbar etmiştir. Güvenlik makamlarınca sürdürülen operasyonlarda bazı eserler ele geçirilmişse de, jandarmaya ateş açarak kaçmayı başaran kaçakçı, elindeki eserlerin tümünü, Toptepe Tümülüs buluntularını satın alan aynı kişiye ulaştırmayı başarmıştır. Operasyonlarda yakalanan kişiler, çeşitli cezalara çarptırılırlar. Ama olaylar yatıştıktan sonra İkiztepe’de Gürelilerce yapılan kaçak kazı sonucunda ikinci mezar odasına da ulaşılır. Ancak, mezar, hiçbir buluntuyu içermemektedir. Kaçakçılar, eserlerin kline içinde olabileceğini düşünerek hırsa kapılmış ve klineyi parçalamışlardır. Bu klinenin bir parçası, bir köy evinin duvarında yapı elemanı olarak görülebilir.

Daha sonraki yıllarda, aynı yöredeki bir başka tümülüs Aktepe’nin mezar odası, avlanmakta olan köylülerce bulunmuştur. Tümülüste bulunan kırmızı, mavi, siyah ve yeşil renkteki duvar resimleri, bezemeli kline ayakları, keskilerle parçalanarak satılmak üzere İzmir’e gönderilmiştir. Mezar odasının arka duvarı da, daha sonra üzerine sahte resimler yapılarak parçalanmış ve antikacılara satılmıştır.

Lidya döneminin en görkemli eserleri arasında yer alan bu hazine 1965-66-68 yıllarında kaçırılmıştır.

Hazinenin tamamı New York’taki Metropoliten Müzesinde 1985 yılında bir sergide gazeteci Özgen Acar tarafından görülmeleriyle bulundu. Dönemin Kültür Bakanlığının uyarılması sonucu müzenin depolarında saklanan eserleri almak için 1987’de dava açıldı ve yaklaşık 40 milyon dolarlık masrafa yol açan hukuki süreçler sonunda 1993’de Türkiye’ye geri getirildi. İade müze yetkilileri 6 yıl süren davayı kaybedeceklerini anlamarıyla gerçekleşti.

Davalar sonucunda Ekim 1993’te, 60’lı yıllarda kaçak kazılarla edinilen 363 eserin ülkemize iadesi sağlanmıştır. Böyle bir anlaşmanın temeli bilimsel etiğe dayandırılmış ve “Metropolitan Museum of Art”ın kaçak eserlerin ait oldukları topraklara geri verilmesi ilkesini mutlaka hukuksal bir davaya dayanmaksızın işletmesi Türkiye’nin eski eser kaçakçılığı ile uluslararası platformda verdiği mücadelenin zaferi olmuştur. “Kültür varlıkları yerinde güzeldir”

1996’dan beri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri yer sıkıntısından dolayı onlarca eserin üst üste istiflendiği müzede, 35 bin 573 tarihî eser bulunuyor. Bu eserlerin yüzde 10’u sergileniyor. Müzede Karun Hazineleri’ne ait 450 adet eserden 300’ü sergileniyor.

Lidya Kralı Krezüs’e ait olduğu değerlendirilen ve Karun Hazineleri olarak adlandırılan 451 parçalık paha biçilmez koleksiyon, yapımı süren yeni Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

Karun Hazinesinde değerli bazı eşyalar

Karun Hazinesi yonca ağızlı sürahi

Karun Hazinesi altın bilezik

Karun Hazinesinin en değerli parçası kanatlı Deniz Atı broşu

 

Kaynak

105 thoughts on “Karunun Hazinesi

 1. [url=https://prednisonezt.com/]prednisone 20 mg tablet cost[/url] [url=https://azithromycinmed.com/]azithromycin buy online nz[/url] [url=https://azithromycintab.com/]how much is azithromycin over the counter[/url] [url=https://aralen24.com/]aralen india[/url] [url=https://plaquenilmed.com/]hydroxychloroquine 100 mg[/url]

 2. [url=https://azithromycin360.com/]azithromycin cap 250 mg[/url] [url=https://zoloft360.com/]zoloft 2020[/url] [url=https://cipro20.com/]can you buy cipro online[/url] [url=https://plaquenilmed.com/]generic plaquenil[/url] [url=https://nolvadex365.com/]where can you buy nolvadex[/url] [url=https://plaquenil200.com/]generic hydroxychloroquine[/url] [url=https://hydroxychloroquine365.com/]quineprox 0.4[/url] [url=https://aralentab.com/]aralen 250 mg tablets[/url] [url=https://tadalissx.com/]tadalis 20mg india[/url] [url=https://zithromaxx.com/]antibiotics zithromax[/url] [url=https://acyclovirzv.com/]acyclovir 500 mg tablet price[/url] [url=https://propeciarx.com/]propecia 5mg online[/url] [url=https://azithromycin20.com/]azithromycin 500 price[/url] [url=https://sildenafil4.com/]sildenafil 20 mg price[/url] [url=https://chloroquine911.com/]buy chloroquine online[/url] [url=https://chloroquinesulf.com/]chloroquine cost uk[/url] [url=https://doxycyclinenorx.com/]can you buy doxycycline over the counter in mexico[/url] [url=https://quineprox.com/]buy plaquenil[/url] [url=https://zoloftsr.com/]order sertraline online[/url] [url=https://finpecia365.com/]finpecia online[/url]

 3. [url=https://vermox24.com/]mebendazole tablets[/url] [url=https://wellbutrin3.com/]wellbutrin xl 300 mg[/url] [url=https://finpecia365.com/]finpecia tablet[/url] [url=https://prednisonezt.com/]prednisone 20 mg tablets[/url] [url=https://tretinoinc.com/]avita tretinoin cream 0.025[/url] [url=https://chloroquineav.com/]buy chloroquine[/url] [url=https://erythromycinmed.com/]cheap erythromycin[/url] [url=https://prozacssri.com/]prozac 10 mg tablet price[/url] [url=https://augmentin875.com/]buy augmentin[/url] [url=https://zithromaxtab.com/]zithromax price singapore[/url]

 4. [url=https://hydroxychloroquinep.com/]hydroxychloroquine plaquenil 200 mg tablet[/url] [url=https://finpecia365.com/]buy finpecia[/url] [url=https://zithromaxx.com/]zithromax cost in mexico[/url] [url=https://doxycyclinemed.com/]price of doxycycline 100mg[/url] [url=https://plaquenil200.com/]plaquenil[/url] [url=https://plaquenilhydroxychloroquine.com/]plaquenil[/url] [url=https://synthroidrx.com/]synthroid tabs 75mcg[/url] [url=https://abilify24.com/]generic for abilify[/url] [url=https://chloroquineav.com/]chloroquine[/url] [url=https://prednisonezt.com/]prednisone 20 tablet[/url] [url=https://sildenafil4.com/]sildenafil[/url] [url=https://erythromycinmed.com/]erythromycin 400 mg tablets[/url] [url=https://hydroxychloroquinesulf.com/]plaquenil buy[/url] [url=https://prozacssri.com/]prozac 80 mg[/url] [url=https://plaquenilhcq.com/]plaquenil 200 mg price uk[/url] [url=https://amoxiltab.com/]amoxil amoxicillin[/url] [url=https://quineprox.com/]quineprox 80[/url] [url=https://azithromycinotc.com/]buy azithromycin[/url] [url=https://indocinsr.com/]indocin 75 mg[/url] [url=https://zoloft360.com/]zoloft 2020[/url]

 5. [url=https://acyclovir3.com/]acyclovir pills cost[/url] [url=https://tretinoinc.com/]tretinoin 0.025 cream[/url] [url=https://amoxiltab.com/]amoxil[/url] [url=https://doxycyclinemed.com/]doxycycline 100mg[/url] [url=https://neurontin365.com/]ordering neurontin online[/url] [url=https://arralen.com/]malarex[/url]

 6. [url=https://arralen.com/]aralen[/url] [url=https://aralentab.com/]chloroquine brand[/url] [url=https://doxycyclinenorx.com/]doxycycline coupon[/url]

 7. [url=https://azithromycin20.com/]azithromycin 250[/url] [url=https://chloroquine24.com/]chloroquine antiviral[/url] [url=https://chloroquinesulf.com/]chloroquine 200 mg[/url] [url=https://cymbalta24.com/]cymbalta 10mg[/url] [url=https://indocinsr.com/]indocin generic[/url] [url=https://synthroidrx.com/]synthroid 115 mcg[/url]

 8. [url=https://sildenafilcitr.com/]sildenafil 100mg price canada[/url] [url=https://cipro20.com/]buy generic cipro[/url] [url=https://azithromycin360.com/]buy azithromycin online without prescription[/url] [url=https://chloroquineav.com/]chloroquine order[/url] [url=https://valtrexc.com/]valtrex[/url] [url=https://chloroquineph.com/]chloroquine 100 mg[/url]

 9. [url=https://finasteridelab.com/]finasteride 5 mg[/url] [url=https://chloroquineotc.com/]chloroquine brand name india[/url] [url=https://tadalafilci.com/]buy tadalafil[/url] [url=https://acyclovirtab.com/]how much is acyclovir[/url] [url=https://hydroxychloroquinesulf.com/]hydroxychloroquine 300 mg tablet[/url] [url=https://plaquenilhydroxychloroquine.com/]plaquenil 200 mg canada price[/url] [url=https://zithromaxtab.com/]zithromax over the counter canada[/url] [url=https://indocinsr.com/]indocin 25 mg capsules[/url] [url=https://lipitor2020.com/]lipitor generics[/url] [url=https://quineprox.com/]quineprox[/url]

 10. [url=http://arralen.com/]chloroquine otc uk[/url] [url=http://chloroquine911.com/]chloroquine[/url] [url=http://valtrexc.com/]valtrex medication[/url] [url=http://indocinsr.com/]indocin sr 75 mg[/url] [url=http://antabusetab.com/]buy antabuse online usa[/url] [url=http://azithromycintab.com/]azithromycin over the counter price[/url] [url=http://acyclovirtab.com/]acyclovir 400 mg cost[/url]

 11. [url=http://aralentab.com/]chloroquine usa[/url] [url=http://glucophagi.com/]glucophage 500mg price south africa[/url] [url=http://azithromycin20.com/]buy azithromycin over the counter[/url] [url=http://prozacssri.com/]generic prozac cost[/url] [url=http://plaquenilmed.com/]hydroxychloroquine 500 mg[/url] [url=http://chloroquineotc.com/]chloroquine generic brand[/url] [url=http://diclofenacsod.com/]diclofenac cream[/url] [url=http://aralentc.com/]aralen over the counter[/url]

 12. [url=https://azithromycinmed.com/]azithromycin otc australia[/url] [url=https://tadacip2020.com/]tadacip 10 mg price in india[/url] [url=https://amoxiltab.com/]amoxil 875 mg[/url] [url=https://atenololtab.com/]atenolol order[/url] [url=https://tretinoinc.com/]tretinoin cream[/url] [url=https://diclofenacsod.com/]diclofenac 75[/url] [url=https://retinatret.com/]retin-a micro[/url] [url=https://acyclovirtab.com/]acyclovir 200 mg[/url] [url=https://plaquenilhcq.com/]cost of plaquenil in us[/url] [url=https://azithromycintab.com/]buy azithromycin[/url]

 13. [url=http://sildenafilcitr.com/]cheap rx sildenafil[/url] [url=http://aralenchloroquine.com/]order aralen[/url] [url=http://finasteridelab.com/]how much is propecia in canada[/url]

 14. [url=https://aralentab.com/]buy chloroquine phosphate tablets[/url] [url=https://aralen24.com/]buy aralen[/url] [url=https://hydroxychloroquinemed.com/]hydroxychloroquine 200mg 60 tablets[/url] [url=https://atenololtab.com/]atenolol 25 mg[/url] [url=https://chloroquine365.com/]chloroquine online[/url] [url=https://lexaprolab.com/]lexapro 5 mg tablet[/url] [url=https://aralenchloroquine.com/]aralen phosphate chloroquine phosphate[/url]

 15. [url=http://retinatret.com/]how to get retin a online[/url] [url=http://glucophagi.com/]metformin glucophage[/url] [url=http://aralentab.com/]aralen 200 mg[/url] [url=http://plaquenil200.com/]hydroxychloroquine buy[/url] [url=http://viagrast.com/]wholesale viagra[/url] [url=http://synthroidrx.com/]levoxyl synthroid[/url] [url=http://valtrexc.com/]valtrex 500 mg[/url]

 16. [url=https://propranololmed.com/]propranolol tablets[/url] [url=https://hydroxychloroquine365.com/]plaquenil 200mg tablets 100[/url] [url=https://finpecia365.com/]generic finpecia[/url] [url=https://acyclovirmed.com/]buy acyclovir online australia[/url] [url=https://diclofenacsod.com/]diclofenac sod ec 75[/url]

 17. [url=https://nolvadex365.com/]buy nolvadex[/url] [url=https://sildenafilcitr.com/]sildenafil citrate generic viagra[/url] [url=https://acyclovir3.com/]acyclovir buy online india[/url] [url=https://hydroxychloroquineplaquenil.com/]plaquenil 0.2[/url] [url=https://acyclovirzv.com/]acyclovir 400 mg[/url]

 18. [url=https://acyclovir3.com/]acyclovir[/url] [url=https://zoloft360.com/]zoloft buy india[/url] [url=https://hydroxychloroquine365.com/]hydroxychloroquine[/url] [url=https://finasteridelab.com/]propecia discount online[/url]

 19. [url=https://sildenafilcitr.com/]generic sildenafil 20 mg[/url] [url=https://azithromycintab.com/]buy azithromycin over the counter[/url] [url=https://arralen.com/]chloroquine for malaria[/url]

 20. [url=http://hydroxychloroquine365.com/]hydroxychloroquine buy uk[/url] [url=http://hydroxychloroquinetab.com/]plaquenil cheap[/url]

 21. I’m curious to find out what blog system you’re using?

  I’m experiencing some small security problems with my latest
  blog and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 22. I was wondering if you ever thought of changing the layout of
  your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 23. Wonderful article! This is the type of information that are meant
  to be shared around the net. Disgrace on Google for no longer positioning this
  post higher! Come on over and talk over with my web site .
  Thanks =)

 24. [url=https://plaquenilmed.com/]hydroxychloroquine[/url] [url=https://citalopramhbr.com/]citalopram 30mg tabs[/url] [url=https://chloroquinetab.com/]chloroquine ph[/url] [url=https://prednisone365.us.com/]10 mg prednisone daily[/url] [url=https://effexorer.com/]effexor cost 225 mg[/url] [url=https://cleocing.com/]cleocin cream over the counter[/url] [url=https://albenza200.com/]order albenza online[/url] [url=https://zithromaxmed.com/]zithromax coupon[/url]

 25. [url=https://chloroquineotc.com/]chloroquine cost uk[/url] [url=https://hydroxychloroquinetabs.com/]plaquenil buy online[/url] [url=https://toradoliv.com/]toradol canada[/url] [url=https://elavilamitriptyline.com/]amitriptyline elavil[/url] [url=https://zithromaxtab.com/]buy zithromax uk[/url] [url=https://chloroquine365.com/]resochin[/url] [url=https://hydroxychloroquinetab.com/]hydroxychloroquine where to buy[/url]

 26. [url=https://hydroxychloroquineotc.com/]buy plaquenil online[/url] [url=https://chloroquinesulf.com/]chloroquine[/url] [url=https://arralen.com/]aralen[/url] [url=https://citalopramhbr.com/]citalopram 75mg[/url] [url=https://azithromycintab.com/]azithromycin tablets online without prescription usa[/url] [url=https://cleocing.com/]buy cleocin[/url]

 27. [url=http://aralenchloroquine.com/]chloroquine 250mg tab[/url] [url=http://azithromycintab.com/]azithromycin 600[/url]

 28. [url=https://azithromycinotc.com/]buy azithromycin online[/url] [url=https://chloroquinesulf.com/]chloroquine 500mg tab[/url] [url=https://quineprox.com/]plaquenil[/url] [url=https://elavilamitriptyline.com/]buy elavil[/url] [url=https://ventolininhaler.top/]buy ventolin without prescription[/url] [url=https://plaquenil200.com/]plaquenil price uk[/url] [url=https://flagyl24.com/]flagyl 500 mg generic[/url] [url=https://aralentab.com/]aralen[/url] [url=https://amitriptylineelavil.com/]how much is amitriptyline 100mg[/url] [url=https://hydroxychloroquineplaquenil.com/]plaquenil price[/url]

 29. [url=https://chloroquine365.com/]purchase chloroquine[/url] [url=https://zithromax250.com/]where to buy zithromax in canada[/url] [url=https://hydroxychloroquinetabs.com/]hydroxychloroquine 600 mg[/url] [url=https://plaqueniltab.com/]plaquenil online[/url] [url=https://ventolininhaler.top/]ventolin 100mcg online[/url]

 30. [url=https://hydroxychloroquinep.com/]plaquenil cost[/url] [url=https://flagyl24.com/]flagyl buy online[/url] [url=https://plaquenilmed.com/]generic hydroxychloroquine[/url] [url=https://zithromaxmed.com/]zithromax z pak[/url] [url=https://aralen24.com/]aralen medication[/url] [url=https://chloroquine365.com/]quinogal[/url] [url=https://aralentc.com/]aralen phosphate[/url] [url=https://azithromycintab.com/]buy azithromycin[/url]

 31. [url=https://hydroxychloroquineplaquenil.com/]hydroxychloroquine plaquenil[/url] [url=https://flagyl24.com/]buy generic flagyl[/url] [url=https://benicarhctz.com/]benicar[/url] [url=https://clonidine24.com/]clonidine hydrochloride[/url] [url=https://zithromaxmed.com/]zithromax tablet 500mg[/url] [url=https://chloroquineotc.com/]chloroquine covid 19[/url] [url=https://quineprox.com/]buy plaquenil online[/url]

 32. [url=https://zithromaxmed.com/]order zithromax online[/url] [url=https://plaqueniltab.com/]plaquenil buy[/url] [url=https://azithromycinotc.com/]azithromycin from india[/url] [url=https://chloroquineph.com/]chloroquine[/url] [url=https://zithromax911.com/]buy zithromax[/url]

 33. [url=https://tamoxifencit.com/]tamoxifen citrate[/url] [url=https://azithromycinz.com/]azithromycin pills[/url] [url=https://zithromaxtab.com/]zithromax 500 mg lowest price online[/url] [url=https://zithromax250.com/]zithromax online india[/url] [url=https://sildalistab.com/]sildalis 120[/url]

 34. [url=http://hydroxychloroquinep.com/]hydroxychloroquine 200mg[/url] [url=http://zithromax911.com/]buying zithromax in mexico[/url] [url=http://prednisone365.us.com/]10 mg prednisone daily[/url] [url=http://azithromycin20.com/]azithromycin 500 mg[/url] [url=http://hydroxychloroquinemed.com/]plaquenil[/url]

 35. [url=https://plaquenilmed.com/]plaquenil hydroxychloroquine[/url] [url=https://aralentab.com/]aralen 500mg[/url] [url=https://medrol80.com/]medrol tablet[/url] [url=https://zithromax911.com/]zithromax 25mg[/url] [url=https://chloroquine20.com/]chloroquine ph 250 mg tablet[/url]

 36. [url=https://zithromax911.com/]buy zithromax online cheap[/url] [url=https://furosemide365.us.com/]generic furosemide[/url] [url=https://cytotec100.com/]buy cytotec[/url] [url=https://advair365.us.com/]generic advair cost[/url] [url=https://chloroquinesale.com/]aralen phosphate chloroquine phosphate[/url] [url=https://aralentc.com/]chloroquine phosphate generic name[/url] [url=https://azithromycin20.com/]how can i get azithromycin over the counter[/url] [url=https://chloroquine20.com/]chloroquine phosphate[/url]

 37. [url=https://chloroquinetab.com/]chloroquine tablets[/url] [url=https://chloroquine365.com/]purchase chloroquine[/url] [url=https://chloroquineph.com/]chloroquine phosphate 500 mg 7 tablets[/url] [url=https://furosemide365.us.com/]furosemide 20 mg tablets[/url] [url=https://plaqueniltab.com/]hydroxychloroquine sulfate tablets[/url] [url=https://chloroquine911.com/]purchase chloroquine online[/url]

 38. [url=http://hydroxychloroquine365.com/]plaquenil[/url] [url=http://chloroquine20.com/]chloroquine phosphate tablet[/url] [url=http://plaquenilmed.com/]plaquenil nz[/url] [url=http://hydroxychloroquinep.com/]hydroxychloroquine tablets[/url] [url=http://zithromaxtab.com/]zithromax pack[/url] [url=http://plaquenil200.com/]quineprox 800 mg[/url]

 39. [url=https://plaquenilhydroxychloroquine.com/]plaquenil generic cost[/url] [url=https://flagyl24.com/]buy flagyl[/url] [url=https://hydroxychloroquine365.com/]plaquenil[/url] [url=https://chloroquine20.com/]aralen where to buy[/url]

 40. [url=https://furosemide2017.us.com/]furosemide 20mg[/url] [url=https://quineproxhydroxychloroquine.com/]quineprox 200 mg[/url] [url=https://hydroxychloroquineplaquenil.com/]quineprox 90 mg[/url] [url=https://chloroquine911.com/]chloroquine[/url] [url=https://sildenafilcitrate100mg.us.com/]sildenafil citrate 100mg pills[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.