Ermeni ve Rum Defineleri

Ermeni ve Rum defineleri, bu definler genellikle bir harita ve işaret yardımıyla belli bir yere saklanıyor ve ya gömüldü. Bu haritalar genelde Osmanlı imparatorluğu dönemi yapılmış haritalardır. Harita yapımında kullanılan kâğıdın cinsini incelerseniz haritanın Osmanlı dönemine ait olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Rum ve Ermeniler 1. Dünya Savaşında ve öncesinde Anadolu’dan göç etmek zorunda kaldıklarında varlıklarını yani altınlarını göç ederken yollarda çalınmasın diye evlerine sakladılar ya da bahçelerine gömdüler. Bunu tekrar geri geldiklerinde kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlardır.

Kimi Rum ve ermeni defineleri, genellikle define haritalarına sakladıkları yeri çizmişler. Bu hazinelerin sahiplerinin büyük bölümü göç ettikleri topraklardan bir daha geri dönememiştir. Bunların yanında daha eski zamanlara ait Rum ve Ermeni gömüleri de ülkemizde bolca bulunmaktadır.

Bu defineleri bulmak isteyen arkadaşlar

Çevremizde bulunan yaşlıların büyük bölümü, Rum ve Ermeniler hakkında kulaktan dolma bilgilere sahiptir. Bunlar şurası Rum köyüydü burası Ermeni köyüydü şeklinde bilgilerdir. Elinizde harita varsa haritaya bakarak gömünün tam yerini kestirmek mümkündür.

Rum altınları genelde evlerin içime saklanmıştır. Evlerin eski sahipleri ellerindeki hazineyi genelde evin bahçesine ya da ev içine kuyu açarak ve ya evin gizli bölmeleri varsa oraya saklamışlar.

Bu evlerdeki temeller çok önemlidir. Temel taşları arasında işaretli taşlar varsa gömü noktasını buldunuz demektir. Önceden Rum ve Ermenilerin yaşadıkları yerlere yakınsanız bu tür definelerin belki de üstünde oturuyorsunuz. Bu neden den dolayı öncelikle bulunduğunuz evin geçmişini araştırmanızı öneririm.

Ermeni altınları ise bazen evlerde saklanmak yerine açık arazide yani bahçede gömülü vaziyette bulunur. Özellikle doğu illerimizde Kars, Van, Adana, Tarsus, Hatay, Kayseri gibi eskiden Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde Ermeni gömüleri bulmak mümkündür.

Özellikle Adana, Hatay ve Gaziantep bölgelerinde tehcirden önce Ermeniler altınlarını götüremediklerinden dolayı onları saklamak zorunda kaldı. Genellikle bu altınları evlerinin avlularına ya da evin içerisindeki odalardan birine sakladığı bilinmektedir. Bu hazineleri gömen Ermeni ve Rumların torunları turist olarak ülkemize geldiklerinde dedelerine ait altınları aradıklarına da şahit olmaktayız.

Rumlar varlıklarını genelde temel taşları ya da ağaçların altına saklar, alınmasını zorlaştırır. Yani Rum parası gömülüp üzerine ağaç dikilir. Ermeniler genelde odalara derin olmayan gizli gömü yaparlar.  Ermeni gömdüğünde de ağacı definenin üzerine değil yanına diker.

Evlere ise Ermeniler altını evin muhtelif yerine gömer. Rumlar ise olay farklıdır. Temel taşını oyup içine yerleştirdikten sonra taşı çok iyi bir biçimde temele oturtur. Bu taşı çıkarırsan ev göçer. Temelin en sağlam taşlarındandır.  Ermeni altınlarını eşkıyalar rahatlıkla gasp edebilirken Rumların altınlarını alamaz çünkü onlar daha iyi saklanmıştır.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.