Define Bulmanın En Kolay Yolu

Bir define avcısı ne kadar işaret bilgisi vs. olmasa bile kolayca define bulabilir, definecinin ilk öğrenmesi gereken toprak yapısıdır, eğer toprak yapısı bilginiz varsa hiç işaretten anlamasanız bile define bulma şansınız vardır.

Bakın define aradığınız yerde ilk önce kafanı yere eğeceksin yavaş yavaş toprağa bakarak yürüyeceksin. normal bir dağ doğal olan zemin kayış gibi durur ama define olan yer kazılıp tekrar doldurulduğu için kayış gibi değil daha kaba ve renk farklılığı vardır.

Hem böyle yerleri 20 cm kazdıktan sonra var yok kolayca anlarsın, zaten gerçek defineci 20 cm den fazla kazmaz 20 cm kazdığında var yok %70 kendini belli eder. normal doğal yeri kazdığınızda yer kayış gibi kazma girmez haldedir, buranın dünya kurulalı böyle olduğunu hemen anlarsın, ama kazılıp doldurulan yer öyle değildir toprak mutlaka kaba çıkar buranın daha önce işlem gördüğünü hemen anlarsın.

Zaten bir çok define avcısı bu taktiği uygular, hani ben işaretten anlarım diye gelenler aslında işaret falan çözdükleri yoktur, işaretin çevresini gezer sadece zemine bakar zemindeki kaba yeri buldumu işaret burayı gösteriyor der halbuki alakası yok.

Azda coğrafya bilginiz oldumu iş tamamen kolaylaşır. Şöyleki define yada mezar coğrafyanın neresine gömülür bunu az çok kestirmeniz gerekir. kalkıpta yarmanın dibine mezar koyulmaz, mezar ya öbek yerdedir yada dağın bittiği yerde yani son burunda, mezar için buralara bakarsın define içinse yaşlı ağaç çevresi yada kuyu çevresi gibi yer kaybolmayacak yerlere bakarsın. birde belirgin taş yada kayalar vardır hele 1-2 kişinin kaldırabileceği kadar büyük kaya varsa bu kaya buraya sonradan getirilmişse bunun altına mutlaka bakın pas geçmek yok.

Aslında bu taktik defineden çok mezar bulmaya yarar bir yerde mezar işareti buldun mu bunun mezarı bu çevrededir mezar işaretleri define işaretleri gibi kalk öbür tepeye git yada dereyi aş dikmeyi bul gibi şifreler vermez, mezar işareti varsa mezarı bulunduğu çevrededir. başta dediğim gibi kafanı toprağa eğeceksin gıdım gıdım yürüyeceksin nerede kaba yer var 20 cm dene bak belli olur. burada tam olarak ne tarafa gideceğini bilmiyorsan oda çok basit iş, mezar işaretinin içine su doldur nereden taşar kayayı terk ederse yön orasıdır o yöne doğru kafanı eğ toprağı inceleye inceleye git. hele oyma yanında kanal varsa iş hemen kolaylaştı kanal yön verir kanal boyuna önce bak karşıda ne var nerede mezar olur kafanda canlandır. sonra oralara git toprak yapısını incele dünya kurulalı olan zeminle mezar olan zemin çok farklıdır bunu herkes anlar ben anlayamam demeyin.

Define ararken gene aynı mantık kullanılır aradaki fark define, işaretin yakınında olmayabilir ayrıca 2. ve 3. işaretler bulmanızı söyleyebilir. İşaret bilginiz olsa bile defineye yaklaştığınız zaman toprak bilgisi yine lazım kaçarı yok. define ararken eğer şahıs malı arıyorsanız işiniz daha kolay şahıs malları en fazla 40 cm bilemedin 1 metrede olur bazıları 30 cm den alınır şahız malları kolaydır. şahıs mallarının yanında belli bişey arayın oranın olmayan taşı oraya gelmiş veya hiç biyerde olmayan bir nesne orada yani bunlar ip ucudur bunları anlayarak yorumlayacaksın.

Eğer amatör bir define avcısıysanız bu yazdıklarımı mutlaka dikkate alın profesyonel define avcısıysanız o zaman iş değişir onların hem işaret çözen uzmanları var hemde ellerinde 150 bin tl lik radarlar var herifler arabadan inmeden burada define var mı yok mu tarıyorlar gariban definecinin onlarla aşık atması mümkün değil siz benim yazdıklarımı dikkate alın toprağı iyi etüt edin define bulma şansınız artsın birde şu çubuklara çok tamah etmeyin onlara güvenip yapılan kazılar hep boş adama iyi heyecan veriyor ama neyi çektiği belli değil ki, çekişine bakıyorsun tonlarca altın var gibi kazıyorsun bir şey yok adamın definecilik hevesini kırmadan başka işe yaramaz.

Bazı Define İşaretlerinin Anlamı

2 ayak izi varsa güzel parası vardır üstelik bu ayaklar parmaklı ise birden fazla yerde gömü bulacaksınız.  sağ ayak önüne dikkat edin kaya yontulmuş işte size en önemli yön  bulma tekniği. üstelik sağ altta küçük oyma var  bu şekilde ne tarafa gideceğimizi kolayca anlarız. burada 1 den fazla gömü  varsa öne giden ayağı da takip etmeliyiz, önde siyah taş ve bu taşın üzerinde put varsa işte son nokta burasıdır.

Akrep tehlike işaretidir, yanındaki halkaya bakılırsa burada çok büyük tuzak var, burada çalışma yapacak ekip çok dikkatli olmalı özellikle gece iş başı yapmamalıdır.

civcivli tavuk güzel işarettir, 3 civcivli, 5 civcivli, 7 civcivli gibi farklı modelleri vardır, dikkat ederseniz civcivin biri mutlaka diğerlerinden farklıdır.  bu farklı duran civciv hediye yerini verir, asıl para kümestedir tavuğu takip edin bakalım civcivleri hangi kümese götürüyor.

Bu ermeni işaretidir, burada ermeni mezarı var. çevreye iyi bakın delikli taşlar bulacaksınız deliklerden iyi bakın mezarları görürsünüz.

Kalpte tuzak işaretidir. burada eski köprü varsa kemerlerine bakın, muhtemelen 3 gözlü olur orta göze iyi bakın, köprü yoksa akar su şelale gibi yerler arayın, dikkat edin kalbin yanında başka işaretlerde var sanki kapalı mağaradan bahsediyor.

Açılmış kaya mezar kapısı, yandaki oymaların kanallarına bakın nasıl kapıyı gösteriyor. her zaman deriz kanalları takip edeceksin diye.

Bu üçgenin büyük bir odası var, tek oda ama büyük, bu kayalar arasında girişi olması lazım. üçgenin uzun tarafı iyidir uzun tarafa gidin.

Tavuk ayağı güzel işarettir, hangi parmak tarafına gideceğiniz belli önü murçla belirlenmiş.

Kabartma deve tek hörgüçlü ise boynuna bakılır. boyun tam hilal yapıyorsa buralarda açık mağara olması lazım, yürüyüş istikametine doğru gidin aradığınız oradadır.

Timsah varsa yakında su vardır, suya inin bakalım en tehlikeli duran yer neresi. git tehlikeyi bertaraf et sonra parayı al.

Yılan tılsımını çok yazdık, yılan parasını her adam alamaz. üstünde gezer durur ama alamaz. sağlam ekip sağlam hoca lazımdır.  siz yinede yılan varsa dere vardır bunu bilin yılan dere ilişkisi kurmaya başlayın.

Kaynak

622 thoughts on “Define Bulmanın En Kolay Yolu

 1. The misery that online pharmacy without prescription allergic reactions can trigger is something with universal drugstore which untold numbers of individuals recognize with. The fact is, nevertheless, that there are options available for those who seek them. Beginning using the ideas and suggestions in this item, as well as you will certainly have the devices essential to dominate allergic reactions, finally.
  Display plant pollen projections and strategy appropriately. Several of the prominent weather condition projecting websites have an area committed to allergic reaction projections consisting of both air quality and plant pollen matters if you have accessibility to the net. On days when the matter is going to be high, maintain your windows shut and also restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dust, and also other irritants can obtain caught on your skin as well as in your hair as you go through your day. If you usually bath in the morning, think about switching to a night routine.

 2. The pain that getcanadiandrugs .com allergic reactions can create is something with prescription medication which unimaginable varieties of individuals know with. The truth is, however, that there are remedies available for those who seek them. Beginning utilizing the suggestions and tips in this item, and you will have the devices needed to conquer allergies, finally.
  Monitor pollen projections as well as strategy as necessary. If you have access to the net, most of the prominent weather forecasting websites have an area dedicated to allergy forecasts including both air high quality as well as plant pollen counts. On days when the matter is mosting likely to be high, maintain your home windows closed and limit your time outdoors.
  Plant pollen, dust, as well as various other allergens can get entraped on your skin and also in your hair as you go through your day. If you generally bath in the early morning, consider switching to an evening routine.

 3. The pain that buy viagra usa allergic reactions can trigger is something with More about the author which unimaginable numbers of people recognize with. The truth is, however, that there are options offered for those who seek them. Begin making use of the suggestions as well as tips in this piece, as well as you will have the tools essential to dominate allergic reactions, once and for all.
  Display pollen forecasts as well as plan as necessary. If you have accessibility to the net, a number of the popular weather forecasting websites have actually a section dedicated to allergy forecasts including both air top quality and plant pollen matters. On days when the matter is going to be high, maintain your windows closed and limit your time outdoors.
  Pollen, dirt, and various other allergens can obtain entraped on your skin and in your hair as you go with your day. If you typically shower in the morning, consider switching over to a night timetable.

 4. The pain that go to the website allergic reactions can cause is something with generic pharmacy india which unknown numbers of people are familiar with. The fact is, nevertheless, that there are solutions readily available for those that seek them. Start using the suggestions and also pointers in this piece, and also you will certainly have the devices needed to conquer allergies, once and for all.
  Screen plant pollen forecasts and also strategy accordingly. If you have access to the web, many of the popular weather forecasting websites have an area committed to allergy projections including both air high quality and also plant pollen matters. On days when the matter is mosting likely to be high, maintain your windows closed as well as limit your time outdoors.
  Pollen, dust, and other allergens can obtain caught on your skin as well as in your hair as you go via your day. If you usually shower in the early morning, take into consideration switching to an evening timetable.

 5. The agony that original site allergies can create is something with [url=http://canadianpharmacyinlinestore.com/]viagra prescription online[/url] which unimaginable numbers of people recognize with. The fact is, nevertheless, that there are solutions available for those who seek them. Beginning utilizing the suggestions and pointers in this item, and you will have the devices essential to overcome allergies, at last.
  Monitor pollen projections and strategy appropriately. If you have accessibility to the web, a lot of the popular weather forecasting websites have a section dedicated to allergy forecasts including both air high quality as well as pollen matters. On days when the matter is mosting likely to be high, keep your home windows shut as well as restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dust, and also other allergens can get trapped on your skin and also in your hair as you go through your day. If you generally bath in the morning, think about changing to a night timetable.

 6. [url=http://processinghacks.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]143[/url], [url=http://quickoutline.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]779[/url], [url=http://sunridgerv.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]487[/url], [url=http://lauderdalecars4sale.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]64[/url], [url=http://jogcam.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]727[/url], [url=http://atmariyorum.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]838[/url], [url=http://ricerobinson.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]489[/url], [url=http://caffe.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]45[/url], [url=http://pr-cy.su/tools/analysis/canadianpharmacynda.com]402[/url], [url=http://lysosomalstorage.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]962[/url]

 7. The pain that canadian rx pharmacy allergic reactions can cause is something with [url=http://trumpcanadianpharmacy.com/]best canadian online pharmacy reviews[/url] which unknown varieties of people are familiar with. The reality is, nevertheless, that there are options available for those who seek them. Start using the concepts and ideas in this piece, as well as you will have the tools required to dominate allergic reactions, finally.
  Monitor pollen forecasts and plan appropriately. If you have accessibility to the net, many of the popular weather forecasting websites have actually an area committed to allergic reaction projections consisting of both air high quality and also plant pollen counts. On days when the matter is going to be high, maintain your windows closed as well as restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dirt, as well as various other irritants can obtain caught on your skin and in your hair as you go via your day. If you generally bath in the early morning, consider changing to a night routine.

 8. Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed a great job. I will definitely digg
  it and individually recommend to my friends. I am sure
  they will be benefited from this web site.

 9. The pain that viagra canada online allergies can create is something with [url=http://canadianpharmacyonlinetousa.com/]canadian-pharcharmy-[/url] which unimaginable varieties of individuals recognize with. The fact is, nevertheless, that there are remedies readily available for those that seek them. Start using the suggestions and also suggestions in this item, and also you will have the tools essential to dominate allergic reactions, at last.
  Monitor plant pollen forecasts and strategy accordingly. If you have access to the web, many of the prominent weather forecasting sites have actually an area committed to allergic reaction projections including both air high quality and plant pollen counts. On days when the matter is going to be high, maintain your home windows shut as well as limit your time outdoors.
  Plant pollen, dirt, and also various other allergens can get caught on your skin and also in your hair as you go with your day. If you generally bath in the morning, consider switching over to a night schedule.

 10. The agony that buying viagra in canada allergic reactions can create is something with [url=http://canadianpharmacyonlinetousa.com/]order viagra without prescription[/url] which unknown numbers of people recognize with. The fact is, nonetheless, that there are options offered for those who seek them. Beginning utilizing the suggestions and also tips in this item, and also you will have the devices essential to dominate allergies, finally.
  Display pollen forecasts as well as strategy accordingly. Numerous of the popular climate forecasting sites have an area committed to allergic reaction projections including both air high quality and also pollen counts if you have accessibility to the internet. On days when the matter is mosting likely to be high, maintain your home windows closed as well as restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dust, and also various other allergens can get trapped on your skin and also in your hair as you go via your day. If you typically shower in the early morning, consider switching over to an evening routine.

 11. The misery that inquiry allergic reactions can create is something with [url=http://canadianpharmacyextra.com/]canadadrugsonline.com[/url] which unknown varieties of people know with. The fact is, nevertheless, that there are options available for those that seek them. Start using the ideas and ideas in this piece, and also you will certainly have the devices needed to overcome allergic reactions, finally.
  Monitor plant pollen projections and also plan appropriately. Many of the popular climate forecasting sites have a section devoted to allergy projections consisting of both air high quality as well as pollen matters if you have access to the internet. On days when the matter is mosting likely to be high, keep your home windows closed and limit your time outdoors.
  Pollen, dirt, and various other irritants can obtain trapped on your skin as well as in your hair as you go through your day. If you usually shower in the early morning, take into consideration switching to a night timetable.

 12. The misery that tadalafil in canada allergies can trigger is something with [url=http://canadaedrugstore.com/]cialis canada pharmacy online[/url] which unimaginable varieties of people are familiar with. The truth is, however, that there are solutions offered for those that seek them. Beginning making use of the concepts as well as pointers in this item, as well as you will have the tools needed to conquer allergies, once and for all.
  Monitor plant pollen projections and plan as necessary. Numerous of the prominent weather condition forecasting sites have actually an area dedicated to allergic reaction projections consisting of both air high quality as well as pollen counts if you have access to the net. On days when the matter is mosting likely to be high, maintain your windows closed and limit your time outdoors.
  Pollen, dust, and various other irritants can get entraped on your skin and in your hair as you go through your day. If you typically shower in the early morning, think about switching to an evening timetable.

 13. The misery that go to website allergic reactions can create is something with [url=http://canadiantrustypharmacy.com/]Recommended Reading[/url] which unknown numbers of individuals know with. The fact is, however, that there are services readily available for those that seek them. Start making use of the suggestions as well as tips in this item, and also you will have the devices essential to overcome allergies, once and for all.
  Display pollen forecasts and strategy as necessary. Many of the preferred climate projecting websites have a section dedicated to allergy forecasts including both air quality and pollen matters if you have accessibility to the internet. On days when the count is mosting likely to be high, keep your home windows closed and also restrict your time outdoors.
  Pollen, dust, and also various other irritants can get entraped on your skin and also in your hair as you go with your day. If you typically shower in the morning, take into consideration switching to a night timetable.

 14. The pain that pharma from canada allergic reactions can create is something with [url=http://edcanadiandrugstore.com/]generic pharmacy india[/url] which untold varieties of people recognize with. The reality is, nevertheless, that there are remedies offered for those that seek them. Begin utilizing the suggestions and also pointers in this piece, and you will certainly have the devices essential to conquer allergies, at last.
  Screen pollen projections and also plan accordingly. If you have accessibility to the internet, many of the preferred weather forecasting sites have a section dedicated to allergy forecasts consisting of both air high quality and also pollen counts. On days when the count is mosting likely to be high, maintain your windows closed and restrict your time outdoors.
  Pollen, dust, as well as other allergens can obtain entraped on your skin and in your hair as you go with your day. If you normally bath in the morning, consider switching over to an evening schedule.

 15. The agony that onlinepharmaciescanada.com allergic reactions can trigger is something with [url=http://canadawwwrx.com/]us pharmacy cialis[/url] which untold numbers of people are familiar with. The fact is, however, that there are options available for those that seek them. Beginning using the concepts as well as pointers in this item, as well as you will have the devices needed to conquer allergies, at last.
  Display pollen forecasts and strategy as necessary. If you have accessibility to the web, most of the preferred weather forecasting sites have an area committed to allergic reaction projections consisting of both air high quality and also plant pollen counts. On days when the count is going to be high, maintain your home windows shut and also limit your time outdoors.
  Plant pollen, dust, as well as various other allergens can get entraped on your skin and in your hair as you go with your day. If you normally bath in the early morning, think about changing to an evening schedule.

 16. The misery that cialis of canada allergic reactions can cause is something with [url=http://canadianpharmacystoreus.com/]cost viagra[/url] which unimaginable varieties of individuals know with. The fact is, nonetheless, that there are services offered for those that seek them. Start using the concepts and also tips in this piece, as well as you will certainly have the devices needed to dominate allergic reactions, finally.
  Display plant pollen projections and also plan as necessary. Many of the prominent weather condition forecasting sites have a section committed to allergic reaction forecasts consisting of both air top quality and pollen counts if you have accessibility to the net. On days when the matter is mosting likely to be high, keep your windows closed as well as restrict your time outdoors.
  Pollen, dirt, and also other irritants can obtain caught on your skin and in your hair as you go through your day. If you usually shower in the morning, take into consideration changing to a night schedule.

 17. The agony that shopping online canada allergies can trigger is something with [url=http://canadianedrugsstore.com/]order medications online[/url] which untold numbers of individuals are familiar with. The fact is, nonetheless, that there are options available for those who seek them. Beginning using the ideas and also pointers in this piece, and also you will certainly have the devices necessary to overcome allergies, once and for all.
  Display plant pollen projections as well as strategy as necessary. If you have accessibility to the web, most of the popular weather forecasting sites have a section dedicated to allergy projections consisting of both air quality as well as pollen matters. On days when the matter is going to be high, maintain your windows closed and also limit your time outdoors.
  Pollen, dust, and various other allergens can obtain caught on your skin as well as in your hair as you go through your day. If you normally bath in the early morning, think about switching over to an evening routine.

 18. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; many of us have developed some nice practices and we are looking
  to exchange solutions with others, please shoot
  me an e-mail if interested.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.