Cüzzamlıların Hazinesi

Cüzzamlıların Hazinesi, İstanbul’da gömülü olduğu düşünülen büyük bir hazinedir. Ağaçlar yeni yeni açmaya tomurcuk vermeye başlamıştı. Almanya’dan Helmut adında bir Alman İstanbul’a geldi. Zaman, 1935 yılının nisan ayını gösteriyordu. Helmut Mecler adında bu Alman vatandaşı, elindeki dilekçeyle, İstanbul Belediyesine gitti, kapısından içeri girdi. Dışarı çıktığında yüzü gülüyordu, mutluydu. İstediği izni almış ve kazı yapabilme hakkına kavuşmuştu. 18 Nisan 1935 tarihinde, izin belgesiyle beraber, soluğu Karacaahmet Mezarlığında aldı. Elindeki bilgilerden yola çıkarak belediye, zabıta ve müze idaresi yetkilileriyle beraber hiç durmadan, kazdırmak istediği her yeri kazdırmaya başladı.

Günlerce kazma ve kürek sesleri susmadı. Birçok yeri kazdırdı. Günler geçiyordu ama hazineye ulaşamıyordu. Dördüncü günün sonunda, umutsuzluğa düştü ve pes etmek, büyük bir üzüntüyle kazıyı durdurmak zorunda kaldı. Zaten aldığı iznin süresi de dolmuştu. Aradığını bulamamıştı…

Peki, neydi Helmut Mecler’i, Almanya’dan İstanbul’a getiren ve günlerce Karacaahmet Mezarlığında kazma kürek çalıştıran bu sır? Onu kimse bilemeyecek ama aradığı her neyse hala Karacaahmet Mezarlığında kendisini bulup gün yüzüne kavuşturacak kişileri bekliyor. İstanbul’un gizli hazinelerinden biri, cüzzamlıların hazinesidir. İstanbul’un hazine efsanelerini, uzun yıllar varlığını devam ettirecek gibi.

Mezarlıktaki taşlar ve ağaçlar

Mezar taşları sökülürken çekilmiş fotoğraf

Mezar taşları ve mezarlıktan bir görünüm

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.