Barhal Kilisesi Efsanesi

Parhal Kilisesi Efsanesi, çok eski zamanlarda, Parhal kilisesinin olduğu yerde bir adam bakırcı yaşarmış. Bir gün bakırcı, çırağını da yanına alarak kilisenin altındaki mahzene iner. Açılmayan yedi demir kapıyı okuya okuya açıp içeri girerler. Çok büyük bir hazine bulurlar. Ama hazinenin üzerinde kocaman bir yılan yatmaktadır. Bakırcı hazinenin ve yılanın büyülü olduğunu anlar. Büyüyü bozacak dualar okur, üfler. Bakırcı okudukça yılan küçülür. Sonunda yılan bir kertenkele haline gelir.

Artık okumakla küçülmez olur. Bakırcı büyüyü bozamadığı için hazineye el sürmekten korkar. Etrafa bakınırken oradaki rafta altın yaldızlı bir kitap ve bir de altından tabak görür. Onları alır koltuğunun altına koyar. Arkasına döner ki çırağının ağzı tersine dönmüş. Okuyarak çırağının ağzını düzeltir. Sonra yine okuyarak kapanan yedi kapıyı açıp dışarı çıkarlar. Bu adam oradan aldığı altın tabak ve kitapla Batum’a gider. Bunların sayesinde zengin olur. Yıllar sonra Parhal’lı biri iş aramak için Batum’a gider. Bu zengin yaşlı adama rastlar. Yaşlı adam, adama nerelisin der. Parhal’lıyım diye cevap alınca :“Parhal beni abat etti” diyerek bu hikâyeyi anlatır.

Barhal Kilisesi Efsanesi ve hikayesinde gecen kilisenin resmi

Barhal Kilisesi Efsanesi ve hikayesinde gecen kilisenin bir başka resmi

Barhal Kilisesi Efsanesi ve hikayesinde gecen kilisenin bir başka resmi

Barhal Kilisesi Efsanesi ve hikayesindeki kilisenin resmi

 

Kaynak

15 thoughts on “Barhal Kilisesi Efsanesi

 1. great points altogether, you simply received a new reader.
  What may you suggest in regards to your put up that you just made a few days
  in the past? Any certain?

 2. Great post. I used to be checking constantly this blog and
  I am impressed! Extremely useful info specially the last section :
  ) I handle such info much. I was seeking this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 3. Clomid Ovestin Dapoxitina Basso Prezzo Tadalafil Soft Canada Cialis Online Pharmacies In India Finasteride 1 Mb Propecia Real Legally Acticin Free Shipping Next Day Delivery

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.