Yeni Başlayanlar İçin Altın Arama Dedektörleri

Altın arama dedektörlerinin neyle ilgili olduğunu, neden bu kadar popüler olduğunu anlatmaya çalışacağız., Başlamak için ihtiyacınız olanlar ve daha fazlasını bu konuda bulacaksınız.

Altın Arama Nedir, Nasıl Başlarım ?

Altın arama dedektörleri ile harabe yerlerdeki altın yada gümüş paraları, deniz kenarındaki kumsallarda kaybedilen mücevher yada takı eşyalarını kolayca bulmanızı sağlayan elektronik cihazlardır.

Metal dedektörlerin çoğu tasarım olarak birbirine benzer, arama başlığı dediğimiz bobin, kontrol kutusu ana parçalar olmak kaydıyla, bunları birbirine bağlayan sap ve kablolardan oluşur. İnternet üzerinden alınabilir cihazlardır. çoğu firmada kapıda ödeme seçeneği vardır. siparişinizi yaptığınızda dedektörünüz adresinize kadar gelir teslim alırken ödemeyi yaparsınız. dedektörünüzü teslim alırken faturasınıda aldığınızdan emin olun, fatura olmaz ise emniyet güçleri dedektörünüze el koyabilir fatura olursa durum değişir.

Dedektör kullanımı oldukça basittir, aramaya başlamadan önce test amaçlı altın, gümüş, alüminyum ve demir gibi metalleri sıralayarak dedektörünüzün her bir metale verdiği tepkileri dinleyip önemli ip uçları elde edebilirsiniz. Aldığınız dedektör markası için hazırlanmış bir çok eğitici videolara ve testleri internette bolca bulabilirsiniz.

İlk dedektörünüzü aldığınız ve ilk aramaya çıktığınızda büyük ihtimal hayal kırıklığına uğrayacaksınız. fakat zamanla dedektörünüzü tanımaya başlayacak daha verimli araziler bulduktan sonra yanıldığınızı anlayacaksınız. Bu iş artık size keyif vermeye başlayacak, bulduğunuz küçücük parçaların büyük meblağlara alıcı bulması işi daha zevkli hale getirecektir.

Metal Dedektörünüzü Doğru Şekilde Sallayın

Dedektörü doğru kullanmanız çok önemlidir, özellikle başlığın yere yakın olması gereklidir. bunu ortalama 3 cm kadar düşürmeniz gerekir. bu şekilde daha derinlerdeki metali bulma şansınız artar. Ek olarak dedektörü sallarken arada boşluk bırakmayın, aksi durumda arada kalan metalleri göremeyebilirsiniz.

Gerekli Ekipmanları Doğru Seçin.

Altın arama dedektörleri kadar elinizdeki kazıcı aletlerinde kullanışlı olması gerekir. Ülkemizdeki en popüler kazıcı alet soğan çapasıdır. Bununla beraber kısa saplı kürekte işinizi görecektir. doğaya zarar vermemek için birde kesici alet olması iyi olur, kazılacak alanın çimlerini bu kesici aletle zarar vermeden çıkarabilir kazı bittikten sonra aynı şekilde yerleştirebilirsiniz. bu şekilde doğaya fazla zarar vermemiş olursunuz. unutmayın bir defineci doğaya asla zarar vermez.

Kazı esnasında sıkça diz çökeceğiniz için ekipmanlar arasında birde dizlik olması işinize çok yarayacaktır. dizlikle beraber eldiven ve güneşe karşı korunmak için şapka mutlaka gereklidir.

Altın aramak İçin Yasa ve Yönetmelikleri Bilmeliyiz.

Avukatınız olmadığını düşünerek yazmalıyım, sanırım altın aramayı yöneten yasalar hakkında çokta net bilgiler yok. biz yinede bildiklerimizi yazalım. öncelikle arama yapacağınız yer özel mülk ise mal sahibinden mutlaka izin almalısınız. yasalarımıza göre çıkan altınların %10 u mülk sahibinindir. Bunu mülk sahibine söylerseniz eminim kazı için size izin verecektir. bazı kişiler bunu beğenmeyip %50 anlaşması talep edebilir fakat yasalarımızın mülk sahibine ayırdığı miktar %10 dur. %50 devlet alırken %40 sizindir. çıkan hazinenin değeri ise müzeye bağlı bir komisyon tarafından belirlenir. artık onlar ne fiyat verirse.

Altını Doğru Yerlerde Arayın

Altın aramaya karar vermiş yeni biri olarak nerede arayacağınız konusunda eminim yeterli bilgiye sahip değilsiniz. İşe başladığınızda iyi sandığınız yerlerden eli boş dönebilir hiç ummadığınız yerlerden ise iyi paralar toplayabilirsiniz her bir para elinizdeki dedektör kadar değerli olabilir. bu her zaman olmaz çoğunlukla bizans bakır bulursunuz buda paslanmıştır parayı tanımakta güçlük çekersiniz bunlara verielecek çok büyük miktar yoktur kendi koleksiyonunuzda tutabilirsiniz. Pilajlarda arama yaparken insanların kaybettiği takı eşyalarını bulmaya başladığınızda eminim çok şaşıracaksınız.

Harabe yerler, ören yerleri, yıkık dökük yaşanmış kalıntılar antik para ve takı eşyaları bulabileceğiniz en verimli yerlerdir. antik çağdan kalmış kuyuların içi ve çevresi mutlaka bakılmalıdır. eski değirmenler, ermeni ve rum evleri altın bulabileceğiniz önemli yerlerdir. Buralarada bakın. Eğer bulunduğunuz bölgeye ait eşkiya hikaneniz varsa bu eşkiyaların saklandığı dağları tespit edip mağalarar ve çevrelerini mutlaka araştırın. eğer bu işi kısa yoldan zengin olmak için yapıyorsanız çokta verimli olacağını söyleyemem fakat hobi amaçlı yapıyorsanız önünüzde yeterli vaktiniz var demektir, hiç ummadığınız bir zamanda karşınıza çıkacak mükemmel üstü parçalara hazırlıklı olmalısınız.

Altın arama dedektörü kullananların en çok sorun yaşadığı konu çörün çöpün bol olduğu yerde arama yaptığı zamanlardır. Biz buna mineralli zemin deriz. Bu tür karmaşık metallerin bol olduğu zemin dedektörünüzün sağlıklı çalışmasına engel olabilir, eminim çoğu zaman aldığınız sinyallerin karşılığı olmayacak, biz bunlarada sahte sinyal deriz. bunu sebebi arama yaptığınız yerde çokça alüminyum, bakır ve kurşun parçaları olmasından kaynaklıdır. demir için aynı şeyi söyleyemeyiz çünkü dedektör teknolojisi demiri kolayca ayırd edebilir bunu ses ve rakamlarla size bildirir. fakat diğer metalleri ayırt etmesi pekte kolay değildir bunlar içinde bir değerli sinyali üretecektir.

Test yapmadan aramaya başlamayın.

altın arama dedektörünü tam olarak tanımadan aramaya başlamayın. ilk önce kullanım klavuzunu okuyun tam olarak anlamadıysanız tekrar okuyun. Daha sonra test etmek için düz bir zemin bulun, bunun için en ideal yer evinizin bahçesi olabilir. altın, gümüş, alüminyum, demir, kurşun gibi tüm metalleri 30 cm arayla yüzeye atın. artık testlere başlayabilirsiniz. Bu metaller üzerinden tekrar tekrar geçiş yapın ve dedektörünüzün sesini ve monitördeki rakamları takip edin. Her bir metale verdiği tepkiyi mümkünse bir kağıda kaydedin. arazide arama yaparken acaba dediğiniz anda kayıt ettiğiniz verilere bakarak biraz olsun sonucu tahmin edebilirsiniz.

Dedektörünüzün ne kadar derindeki metali algılayabildiğini öğrenmek için birde gömerek test yapmalısınız. gömdüğünüz parçaların metal para büyüklüğünde olmasına dikkat edin. metalin dik konum yada yatay konumda olması derinlikte azalma veya artış sağlayacağını unutmayın. yatay para tıpkı ayna gibidir yansımayı iyi yapar daha derinden tespit edilir. dikey para ise çok fazla yansıma yapamayacağı için biraz daha yüzeye yakın tespit edilir. aralarında ortalama 10 cm oynayabilir.

Bu testleri yaparken toprak ayarlarını sık sık değiştirerek yapın. her bir ayarla ayrı geçişler yapın. dedektörünüzün hassasiyet ayarlarını burada öğrenin değiştirerek testlerinize devam edin. Bunlardan en önemlisi değersiz (demir) modunu kapatarak ve açarak testlerinizi yapmaktır. Bu şekilde demirin kullanımını öğrenebilirsiniz.

Dedektörünüzün Bakımını İhmal Etmeyin

Dedektörünüzü her kullandığınızda onu temizlemeyi unutmayın. özellikle başlığın zaman zaman toprakla nüfus etmesi kirlenmesine neden olur koruyucuyu çıkarıp onu güzelce temizlemeyi ihmal etmeyin. kazı esnasında ellerinize toprak bulaşması ve kirli ellerle ekrana ve tuşlara dokunarak buralarıda kirletirsiniz dedektörünüzü bu şekilde bırakmayın mutlaka temizleyin bu işte tıpkı araba piyasası gibidir temiz her zaman değerlidir yarın bir gün satmak istediğinde bu size iyi bir sonuç verebilir.

Altın Ararken Öncelik Güvenliğiniz Olduğunu Unutmayın.

Altın arama tahmin edilemeyecek kadar güzel bir hobidir, kendinizi kaptırarark çevrenizde bir çok tehlike olduğunu unutabilirsiniz. Bunların en sık karşılaşılanı akrep ve yılanlardır. paçalarınızı çoraba sokarak dolaşmanızı tavsiye ederim. Araziye tek başınıza gitmeyin mutlaka dost diyebileceğiniz biriyle gidin. Her hangi bir yaralanmada ilk yardım müdahalesini hemen yapabilmeli. 112 yi aramalı sizi asla bırakmamalı. Kütle bir altına denk geldiğinizde aynı şekilde dostluğunu göstermeli, soğuk kanlı bir şekilde konuşmalı telaşa kapılmamalıdır. Normal şartlarda bulduklarınızı uzun süreli değerlendirmeyin. çantanıza alın ve akşam değerlendireceğinizi söyleyin. bu sizin en doğal hakkınızdır dostunuzda bunu makul karşılamalıdır. emin olun bu işi yaparken bir dostla olmak size huzur verecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Dedektör Seçimi

Dedektör seçimi biraz zordur, yaşadığınız coğrafyanın toprak yapısı, bütçeniz ve aradığınız şeye göre farklılık gösterir. İlk defa altın aramaya karar vermişseniz dikkat edeceği konu menülerin türkçe olmasıdır. Acemi biri için ingilizce menülere sahip dedektör siz çileden çıkarabilir. çünkü günümüz ddedekötrlerinde çok fazla ayar vardır, her bir toprak yapısına göre farklı ayarlara geçiş yapabilirsiniz. Toprak ayarı, maskeleme, demir eleme gibi çeşitli ayarları kullanma ihtiyacı duyacaksınız. özellikle değerli metal ile değersiz metal birbirine yakın olursa biz buna mskeleme diyoruz bu durumda dedektörünüze ince ayar yapmanız gerekebilir menüler ingilizce olursa hangi ayara geçtiğinizi anlayamaz galiba değersiz deyip orayı pas geçebilirsiniz. Saydığımız ve saymadığımız bir çok ayarı öğrenecek ve kullanacaksınız, ne yaptığınızı bilmeniz adına menülerin türkçe olmasına dikkat edin. Aksi durumda cidden pişman olursunuz.

Derinliğe önem verin; emin olun dedektörcilerin gezmediği yer kalmadı bü sebepten dolayı gerekli derinlik artışı sağlanmış yeni modelleri tercih edin. Durum şudur; 2013 yılında üretilmiş bir dedektör ortalama 20 cm derinlikteki parayı alabilir. 2015 yılında üretilmiş olanlar 30 cm yi alırken 2017 yılında üretilenler 40 cm derinlikteki parayı alabilir. eğer yeni model alırsanız burayı çok gezdiler sözü sıkıntı yapmaz. ilk gezenler 0-20 cm arasındaki paraları toplamıştır, 2. gezenler 20-30 cm arasındaki parayı toplamıştır siz aynı dedektörle giderseniz eliniz boş gelebilirsiniz. Burada yapmanız gereken yeni bir model alarak 30-40 cm arasındaki paraları toplamalısınız. Bu şekilde gittiğiniz her yer sizin için bakire olarak adlandırılacaktır.

Marka seçimine gelince kesinlikle köklü firmaları tercih etmsilisiniz. nokta, garret, makro, minelab, xp bu firmalar şu an dünya dedektör teknolojisine yön veren firmalardır. En az 2 yıl garantilidir, bazıları 5 yıla kadar garanti verir. Yeni başlayanlar için aklı başında firma aklı başında model çok önemlidir. Elinizdeki dedektör yukarıda sağdığımız markalardan birine aitse istediğiniz zaman satışa çıkarabilir kolayca müşteri bulabilirsiniz.

Model seçiminde ise son modelleri tecih edin. yukarıda anlattığımız gibi son modellerde gerekli derinlik artışı sağlanmıştır. 2015 model alırsanız 25 cm derine inersiniz 2018 alırsanız 35-40 cm derine inersiniz. size önemsiz gibi gelen 10 cm aslında çok önemlidir. nokta impact, garret at max ve xp deusun son güncellemesi x 35  şu an için en ideal modelleridir.

 

 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 thoughts on “Yeni Başlayanlar İçin Altın Arama Dedektörleri

 1. The pain that Click Here allergic reactions can create is something with viagra canada which unknown varieties of people recognize with. The reality is, nevertheless, that there are options readily available for those that seek them. Start using the ideas as well as suggestions in this piece, and also you will certainly have the tools necessary to dominate allergic reactions, at last.
  Monitor pollen projections as well as strategy as necessary. If you have accessibility to the net, much of the prominent weather forecasting sites have actually a section committed to allergic reaction forecasts including both air quality and also plant pollen matters. On days when the count is going to be high, keep your home windows shut and also limit your time outdoors.
  Pollen, dust, as well as other allergens can obtain trapped on your skin as well as in your hair as you go via your day. If you usually bath in the early morning, consider changing to an evening schedule.

 2. I like the valuable information you supply in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check once more right here
  frequently. I’m reasonably sure I’ll be informed many new stuff right right here!

  Best of luck for the following!

 3. I used to be recommended this web site by way of my cousin. I am now not sure whether
  or not this put up is written by way of him as nobody else understand such specific about my
  difficulty. You are amazing! Thank you!

 4. Admiring the dedication you put into your website and detailed information you offer.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out
  of date rehashed information. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 5. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve learn this post and if I could I wish to recommend you some attention-grabbing things or
  suggestions. Maybe you could write subsequent articles relating
  to this article. I wish to learn even more issues about it!

 6. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be
  a great author. I will make sure to bookmark
  your blog and will come back someday. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice weekend!

 7. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone
  else experiencing issues with your website. It appears as if some
  of the written text in your posts are running off the screen.
  Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my browser because I’ve had
  this happen before. Appreciate it

 8. [url=http://horstville.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]465[/url], [url=http://9dan5e.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]211[/url], [url=http://ambath.us/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]859[/url], [url=http://wealthprompts.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]502[/url], [url=http://konvex.us/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]733[/url], [url=http://lightspecter.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]493[/url], [url=http://s.z-z.jp/c.cgi?https://canadianpharmacynda.com]925[/url%5D, [url=http://cafebacio.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]874[/url], [url=http://mayo-smith.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]799[/url], [url=http://capcenterhomesearch.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]893[/url]

 9. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me
  of my previous room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this article to him. Fairly
  certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 10. Hi I am so delighted I found your blog page, I really found you by error, while I was
  researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say kudos for a tremendous post and
  a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the moment but
  I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the superb jo.

 11. I like the valuable info you supply in your
  articles. I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here
  regularly. I am slightly certain I’ll be informed lots of new stuff
  right here! Best of luck for the following!

 12. The misery that sites allergies can trigger is something with [url=http://canadianedstore.us.com/]check this out[/url] which unimaginable numbers of people know with. The fact is, however, that there are solutions offered for those who seek them. Beginning using the concepts as well as pointers in this piece, as well as you will have the devices necessary to conquer allergic reactions, finally.
  Display plant pollen forecasts and also strategy accordingly. If you have accessibility to the net, many of the preferred weather forecasting websites have actually an area committed to allergy forecasts consisting of both air high quality and also pollen matters. On days when the count is mosting likely to be high, maintain your windows closed and restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dust, and also various other allergens can obtain caught on your skin and in your hair as you go via your day. If you normally shower in the early morning, consider changing to a night timetable.

 13. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like
  to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts
  prior to writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting
  my thoughts out. I do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just
  trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thank you!

 14. [url=http://igrab.me/share-email.php?url=https://canadianpharmacynda.com/]459[/url], [url=http://manhoodreclaimed.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]205[/url], [url=http://proneural.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]672[/url], [url=http://torontobusinessfunder.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]802[/url], [url=https://se7aty.news/products/nd/jo/lp2/?trackingdomain=canadianpharmacynda.com&cep=QQtnrYb_37sCKSHAJv7Wz_aU5pNQkVtJfsYVrZo2y8YJaxzcexIY0VCxzB8ZnPhWU_jX0Lx41ASoUH3_WV29D0RDQu8BH0k17bTG6_zxzLnfwuCuPkL2UurMPeIylWVZVbegKxaanuQJHwaGaKX1oRptJhPfMi5-DOlMRBha-9YzwBfVwCZQCrTeE8oKdWAJ2oM8BF__tRz5OizXthwEBEi7zd2gPp4mtFs5ir3UgBJE58xD25663zAEab5wS_v7BJs-hmJwWJkcncsVsmbpNwvS79cSQ_-vdp2YDSG2U3yihxtOwJ6CkJ-jmlLr-P3QuVd_JNwrByhthpB37nYFDHbnPQ9DsxfEtUFlhUVyFRw&widget_category=News%20(Jordan)&campaign_id=6705&widget_id=110&ad_id=q44&Angle_id=angle2&ref=jubna&jubna_click_id=107770004&aff_sub=107770004&aid=44213]13[/url], [url=http://hancocks-paducah.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]22[/url], [url=http://www.dispatchmediagroup.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]286[/url], [url=http://rudrumholdings.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]216[/url], [url=http://bolo-maker.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]951[/url], [url=http://alfagr.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacynda.com]130[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.