Yeni Başlayanlar İçin Altın Arama Dedektörleri

Altın arama dedektörlerinin neyle ilgili olduğunu, neden bu kadar popüler olduğunu anlatmaya çalışacağız., Başlamak için ihtiyacınız olanlar ve daha fazlasını bu konuda bulacaksınız.

Altın Arama Nedir, Nasıl Başlarım ?

Altın arama dedektörleri ile harabe yerlerdeki altın yada gümüş paraları, deniz kenarındaki kumsallarda kaybedilen mücevher yada takı eşyalarını kolayca bulmanızı sağlayan elektronik cihazlardır.

Metal dedektörlerin çoğu tasarım olarak birbirine benzer, arama başlığı dediğimiz bobin, kontrol kutusu ana parçalar olmak kaydıyla, bunları birbirine bağlayan sap ve kablolardan oluşur. İnternet üzerinden alınabilir cihazlardır. çoğu firmada kapıda ödeme seçeneği vardır. siparişinizi yaptığınızda dedektörünüz adresinize kadar gelir teslim alırken ödemeyi yaparsınız. dedektörünüzü teslim alırken faturasınıda aldığınızdan emin olun, fatura olmaz ise emniyet güçleri dedektörünüze el koyabilir fatura olursa durum değişir.

Dedektör kullanımı oldukça basittir, aramaya başlamadan önce test amaçlı altın, gümüş, alüminyum ve demir gibi metalleri sıralayarak dedektörünüzün her bir metale verdiği tepkileri dinleyip önemli ip uçları elde edebilirsiniz. Aldığınız dedektör markası için hazırlanmış bir çok eğitici videolara ve testleri internette bolca bulabilirsiniz.

İlk dedektörünüzü aldığınız ve ilk aramaya çıktığınızda büyük ihtimal hayal kırıklığına uğrayacaksınız. fakat zamanla dedektörünüzü tanımaya başlayacak daha verimli araziler bulduktan sonra yanıldığınızı anlayacaksınız. Bu iş artık size keyif vermeye başlayacak, bulduğunuz küçücük parçaların büyük meblağlara alıcı bulması işi daha zevkli hale getirecektir.

Metal Dedektörünüzü Doğru Şekilde Sallayın

Dedektörü doğru kullanmanız çok önemlidir, özellikle başlığın yere yakın olması gereklidir. bunu ortalama 3 cm kadar düşürmeniz gerekir. bu şekilde daha derinlerdeki metali bulma şansınız artar. Ek olarak dedektörü sallarken arada boşluk bırakmayın, aksi durumda arada kalan metalleri göremeyebilirsiniz.

Gerekli Ekipmanları Doğru Seçin.

Altın arama dedektörleri kadar elinizdeki kazıcı aletlerinde kullanışlı olması gerekir. Ülkemizdeki en popüler kazıcı alet soğan çapasıdır. Bununla beraber kısa saplı kürekte işinizi görecektir. doğaya zarar vermemek için birde kesici alet olması iyi olur, kazılacak alanın çimlerini bu kesici aletle zarar vermeden çıkarabilir kazı bittikten sonra aynı şekilde yerleştirebilirsiniz. bu şekilde doğaya fazla zarar vermemiş olursunuz. unutmayın bir defineci doğaya asla zarar vermez.

Kazı esnasında sıkça diz çökeceğiniz için ekipmanlar arasında birde dizlik olması işinize çok yarayacaktır. dizlikle beraber eldiven ve güneşe karşı korunmak için şapka mutlaka gereklidir.

Altın aramak İçin Yasa ve Yönetmelikleri Bilmeliyiz.

Avukatınız olmadığını düşünerek yazmalıyım, sanırım altın aramayı yöneten yasalar hakkında çokta net bilgiler yok. biz yinede bildiklerimizi yazalım. öncelikle arama yapacağınız yer özel mülk ise mal sahibinden mutlaka izin almalısınız. yasalarımıza göre çıkan altınların %10 u mülk sahibinindir. Bunu mülk sahibine söylerseniz eminim kazı için size izin verecektir. bazı kişiler bunu beğenmeyip %50 anlaşması talep edebilir fakat yasalarımızın mülk sahibine ayırdığı miktar %10 dur. %50 devlet alırken %40 sizindir. çıkan hazinenin değeri ise müzeye bağlı bir komisyon tarafından belirlenir. artık onlar ne fiyat verirse.

Altını Doğru Yerlerde Arayın

Altın aramaya karar vermiş yeni biri olarak nerede arayacağınız konusunda eminim yeterli bilgiye sahip değilsiniz. İşe başladığınızda iyi sandığınız yerlerden eli boş dönebilir hiç ummadığınız yerlerden ise iyi paralar toplayabilirsiniz her bir para elinizdeki dedektör kadar değerli olabilir. bu her zaman olmaz çoğunlukla bizans bakır bulursunuz buda paslanmıştır parayı tanımakta güçlük çekersiniz bunlara verielecek çok büyük miktar yoktur kendi koleksiyonunuzda tutabilirsiniz. Pilajlarda arama yaparken insanların kaybettiği takı eşyalarını bulmaya başladığınızda eminim çok şaşıracaksınız.

Harabe yerler, ören yerleri, yıkık dökük yaşanmış kalıntılar antik para ve takı eşyaları bulabileceğiniz en verimli yerlerdir. antik çağdan kalmış kuyuların içi ve çevresi mutlaka bakılmalıdır. eski değirmenler, ermeni ve rum evleri altın bulabileceğiniz önemli yerlerdir. Buralarada bakın. Eğer bulunduğunuz bölgeye ait eşkiya hikaneniz varsa bu eşkiyaların saklandığı dağları tespit edip mağalarar ve çevrelerini mutlaka araştırın. eğer bu işi kısa yoldan zengin olmak için yapıyorsanız çokta verimli olacağını söyleyemem fakat hobi amaçlı yapıyorsanız önünüzde yeterli vaktiniz var demektir, hiç ummadığınız bir zamanda karşınıza çıkacak mükemmel üstü parçalara hazırlıklı olmalısınız.

Altın arama dedektörü kullananların en çok sorun yaşadığı konu çörün çöpün bol olduğu yerde arama yaptığı zamanlardır. Biz buna mineralli zemin deriz. Bu tür karmaşık metallerin bol olduğu zemin dedektörünüzün sağlıklı çalışmasına engel olabilir, eminim çoğu zaman aldığınız sinyallerin karşılığı olmayacak, biz bunlarada sahte sinyal deriz. bunu sebebi arama yaptığınız yerde çokça alüminyum, bakır ve kurşun parçaları olmasından kaynaklıdır. demir için aynı şeyi söyleyemeyiz çünkü dedektör teknolojisi demiri kolayca ayırd edebilir bunu ses ve rakamlarla size bildirir. fakat diğer metalleri ayırt etmesi pekte kolay değildir bunlar içinde bir değerli sinyali üretecektir.

Test yapmadan aramaya başlamayın.

altın arama dedektörünü tam olarak tanımadan aramaya başlamayın. ilk önce kullanım klavuzunu okuyun tam olarak anlamadıysanız tekrar okuyun. Daha sonra test etmek için düz bir zemin bulun, bunun için en ideal yer evinizin bahçesi olabilir. altın, gümüş, alüminyum, demir, kurşun gibi tüm metalleri 30 cm arayla yüzeye atın. artık testlere başlayabilirsiniz. Bu metaller üzerinden tekrar tekrar geçiş yapın ve dedektörünüzün sesini ve monitördeki rakamları takip edin. Her bir metale verdiği tepkiyi mümkünse bir kağıda kaydedin. arazide arama yaparken acaba dediğiniz anda kayıt ettiğiniz verilere bakarak biraz olsun sonucu tahmin edebilirsiniz.

Dedektörünüzün ne kadar derindeki metali algılayabildiğini öğrenmek için birde gömerek test yapmalısınız. gömdüğünüz parçaların metal para büyüklüğünde olmasına dikkat edin. metalin dik konum yada yatay konumda olması derinlikte azalma veya artış sağlayacağını unutmayın. yatay para tıpkı ayna gibidir yansımayı iyi yapar daha derinden tespit edilir. dikey para ise çok fazla yansıma yapamayacağı için biraz daha yüzeye yakın tespit edilir. aralarında ortalama 10 cm oynayabilir.

Bu testleri yaparken toprak ayarlarını sık sık değiştirerek yapın. her bir ayarla ayrı geçişler yapın. dedektörünüzün hassasiyet ayarlarını burada öğrenin değiştirerek testlerinize devam edin. Bunlardan en önemlisi değersiz (demir) modunu kapatarak ve açarak testlerinizi yapmaktır. Bu şekilde demirin kullanımını öğrenebilirsiniz.

Dedektörünüzün Bakımını İhmal Etmeyin

Dedektörünüzü her kullandığınızda onu temizlemeyi unutmayın. özellikle başlığın zaman zaman toprakla nüfus etmesi kirlenmesine neden olur koruyucuyu çıkarıp onu güzelce temizlemeyi ihmal etmeyin. kazı esnasında ellerinize toprak bulaşması ve kirli ellerle ekrana ve tuşlara dokunarak buralarıda kirletirsiniz dedektörünüzü bu şekilde bırakmayın mutlaka temizleyin bu işte tıpkı araba piyasası gibidir temiz her zaman değerlidir yarın bir gün satmak istediğinde bu size iyi bir sonuç verebilir.

Altın Ararken Öncelik Güvenliğiniz Olduğunu Unutmayın.

Altın arama tahmin edilemeyecek kadar güzel bir hobidir, kendinizi kaptırarark çevrenizde bir çok tehlike olduğunu unutabilirsiniz. Bunların en sık karşılaşılanı akrep ve yılanlardır. paçalarınızı çoraba sokarak dolaşmanızı tavsiye ederim. Araziye tek başınıza gitmeyin mutlaka dost diyebileceğiniz biriyle gidin. Her hangi bir yaralanmada ilk yardım müdahalesini hemen yapabilmeli. 112 yi aramalı sizi asla bırakmamalı. Kütle bir altına denk geldiğinizde aynı şekilde dostluğunu göstermeli, soğuk kanlı bir şekilde konuşmalı telaşa kapılmamalıdır. Normal şartlarda bulduklarınızı uzun süreli değerlendirmeyin. çantanıza alın ve akşam değerlendireceğinizi söyleyin. bu sizin en doğal hakkınızdır dostunuzda bunu makul karşılamalıdır. emin olun bu işi yaparken bir dostla olmak size huzur verecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Dedektör Seçimi

Dedektör seçimi biraz zordur, yaşadığınız coğrafyanın toprak yapısı, bütçeniz ve aradığınız şeye göre farklılık gösterir. İlk defa altın aramaya karar vermişseniz dikkat edeceği konu menülerin türkçe olmasıdır. Acemi biri için ingilizce menülere sahip dedektör siz çileden çıkarabilir. çünkü günümüz ddedekötrlerinde çok fazla ayar vardır, her bir toprak yapısına göre farklı ayarlara geçiş yapabilirsiniz. Toprak ayarı, maskeleme, demir eleme gibi çeşitli ayarları kullanma ihtiyacı duyacaksınız. özellikle değerli metal ile değersiz metal birbirine yakın olursa biz buna mskeleme diyoruz bu durumda dedektörünüze ince ayar yapmanız gerekebilir menüler ingilizce olursa hangi ayara geçtiğinizi anlayamaz galiba değersiz deyip orayı pas geçebilirsiniz. Saydığımız ve saymadığımız bir çok ayarı öğrenecek ve kullanacaksınız, ne yaptığınızı bilmeniz adına menülerin türkçe olmasına dikkat edin. Aksi durumda cidden pişman olursunuz.

Derinliğe önem verin; emin olun dedektörcilerin gezmediği yer kalmadı bü sebepten dolayı gerekli derinlik artışı sağlanmış yeni modelleri tercih edin. Durum şudur; 2013 yılında üretilmiş bir dedektör ortalama 20 cm derinlikteki parayı alabilir. 2015 yılında üretilmiş olanlar 30 cm yi alırken 2017 yılında üretilenler 40 cm derinlikteki parayı alabilir. eğer yeni model alırsanız burayı çok gezdiler sözü sıkıntı yapmaz. ilk gezenler 0-20 cm arasındaki paraları toplamıştır, 2. gezenler 20-30 cm arasındaki parayı toplamıştır siz aynı dedektörle giderseniz eliniz boş gelebilirsiniz. Burada yapmanız gereken yeni bir model alarak 30-40 cm arasındaki paraları toplamalısınız. Bu şekilde gittiğiniz her yer sizin için bakire olarak adlandırılacaktır.

Marka seçimine gelince kesinlikle köklü firmaları tercih etmsilisiniz. nokta, garret, makro, minelab, xp bu firmalar şu an dünya dedektör teknolojisine yön veren firmalardır. En az 2 yıl garantilidir, bazıları 5 yıla kadar garanti verir. Yeni başlayanlar için aklı başında firma aklı başında model çok önemlidir. Elinizdeki dedektör yukarıda sağdığımız markalardan birine aitse istediğiniz zaman satışa çıkarabilir kolayca müşteri bulabilirsiniz.

Model seçiminde ise son modelleri tecih edin. yukarıda anlattığımız gibi son modellerde gerekli derinlik artışı sağlanmıştır. 2015 model alırsanız 25 cm derine inersiniz 2018 alırsanız 35-40 cm derine inersiniz. size önemsiz gibi gelen 10 cm aslında çok önemlidir. nokta impact, garret at max ve xp deusun son güncellemesi x 35  şu an için en ideal modelleridir.

 

 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60 thoughts on “Yeni Başlayanlar İçin Altın Arama Dedektörleri

 1. I’ve been surfing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as yoou
  did, the web will be much more useful than ever before.

 2. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding ykur RSS feed
  to my Google account. I look forward tto brand new updates and will talk about this website
  with my Facebook group. Talk soon!

 3. guomniwqqmj,Thanks a lot for providing us with this recipe of Cranberry Brisket. I’ve been wanting to make this for a long time but I couldn’t find the right recipe. Thanks to your help here.

 4. AvaKN95 Face Mask Adult Sale Online| Buy KN95 Face Mask From
  China| N95 Mask Bulk Wholesale| N95 Mask Fast
  Delivery Genie Face Mask Sale Geral

 5. Good day! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested
  in exchanging links or maybe guest writing a blog article
  or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 6. I’m not sure the place you’re gewtting your info, but good topic.
  I needs too spend a while finding out more or working out more.
  Thank you ffor magnificent info I was on the lookout for
  this info for my mission.

 7. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is
  simply spectacular and i could assume you’re an expert
  on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to
  keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on thee rewarding work.

 8. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Yourr site offered us with valuable information to
  work on. You’ve done an impressive job and our entire community
  will be thankful to you.

 9. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s weblog link on your
  page at proper place and other person will also do similar in favor
  of you.

 10. Hello there, just became aware of your blig through Google, annd found that it’s truly informative.
  I am gonna watch ouut for brussels. I’ll be grateful iif you continue this
  in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 11. I think this is one of the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on some general
  things, The site style is wonderful, the articles is really nice
  : D. Good job, cheers

 12. Hey there I am so thrilled I found your website, I really found you by error, while I was searching on Yahoo forr something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say
  many thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read it
  all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 13. First off I want to say wonderful blog! I
  had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior
  to writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Thanks!

 14. I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!
  Keep up the wonderful works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 15. you are really a good webmaster. The site loading pace
  is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a great job in this matter!

 16. Unquestionably imagine that which you said. Your favorite reason appeared to be at tthe web the simplest factor to bear in mindd of.
  I say to you, I certainly get irked whilst other people think about
  worries that they plainly don’t recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects ,
  folks could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 17. Remarkable issues here. I am very satisfied to peer your post.
  Thanks so much and I am having a look forward to contact you.
  Will you kindly drop me a mail?

 18. Great website you have here but I wass wanting to know if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics
  talked about iin this article? I’d really love tto bbe a part of group where I can get feedback from
  other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Kudos!

 19. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve
  ever arrive across on this subject. Basically Excellent.
  I am also ann expert in this topic so I can understand
  your effort.

 20. naturally like our website however you have to test the spelling on quite a few oof your posts.
  Many of theem are rife with spelling problems and I to find it
  very troublesome to tell the truth then again I’ll surely comee back
  again.

 21. I used to bbe suggested this web site throug my cousin. I am no longer ssure whether this put up is written by him as no one else
  realize such specific about my difficulty. Youu are wonderful!
  Thanks!

 22. ab6921 cash advance guaranteed acceptance

  [url=http://loansoloie.com/]no faxing payday advance[/url]

  vk blue viagra uk

  [url=http://vigraweuy.com/]viagra generic[/url]

  web buy now cialis

  [url=http://cialisuqwc.com/]cialis online[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.