En İyi Define Arama Radarları

Hiç şüphe yok-ki teknolojinin hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Hatta ileri gidip teknolojinin artık hayatımızı yönlendirdiğini, söyleyebiliriz.  Define arama cihazları teknolojisinde ise farklı ihtiyaç kategorisinde, farklı cihazlar üretilmekte.  Ne aradığın ve nasıl bir coğrafi yapıda olduğun gibi bir çok farklı kategorilere hitaben define arama cihazları üretilmektedir.  Tek para dedektörleri yüzeysel aramalar için kullanılırken pulse dedektörler ise biraz daha derinlere iner, son teknolojiler arasında yer alan yer altı radarları artık definecilerin-de ilgi odağı haline geldi,  bazı firmaların  ise definecilere hitab eder radarlar üretmesi bu radarların yerin metrelerce altındaki oda, mahzen, tünel ve belirli miktar büyüklükteki metalleri kolayca tespit etmesi vlf ve pulse dedektörlerin güncelliğini kaybetmesine neden oldu.  Şöyle bir geriye gittiğimizde çubuklarla uğraşan define arama teknolojisi daha sonra metal ayrımında gayet başarılı olan vlf dedektörlerine geçiş yaptı,  ilerleyen zamanda pulse dedektörler  ile daha derinlere inme şansı yakaladık, şimdi ise yer altı radarları ile istediğimiz derinliğe inebiliyor ekran görüntüsü ile aşağıda neler olduğunu kolayca anlayabiliyoruz..
Bu süreçte bizi en çok zorlayan hangi cihazların işe yarayıp hangi cihazların imitasyon şeklinde tasarlandığını ayırmak oldu; bir çok defineci arkadaşlarımız yanlış marka model  ile hatalı alım yaparak parasını ve zamanını boşa harcadı. Şimdi ise gündem radarlar, tıpkı dedektörlerde olduğu gibi piyasada çakma radarlar var olup sözde 2D 3D görüntü veriyor yalanlarıyla satışları devam etmektedir, bu radarların aynı yerden  aynı görüntüyü alamadığı gibi  aldığınız görüntülerinde doğruluğundan her daim şüphe içinde kalacaksınız .  Özellikle yurt dışından getirilen radarlar ülkesinde 3. sınıf radar olarak tabir edilen hatta satışı bile yapılmayan  bazı markalar maalesef ülkemizde peynir ekmek gibi satılmaktadır. Adı ithal Avrupa’dan geldi olunca ne hikmetse alıcıda bir anda kesin iyidir algısı oluşturuyor  ve alış veriş gerçekleşiyor.  Demem oki her gördüğünüz sakallıyı dedeniz sanmayın; yurt dışındaki jeofizik teknolojisi ülkemizden kat kat ileridedir lakin gerçek radar fiyatları 70.000 – 150.000 TL gibi rakamlarda dolaşırken  ülkemize getirilip satışa sunulan radarlar ortalama 25.000 TL  civarlarındadır; ne demek istediğimi buradan anlayabilirsiniz. Eğer ithal radar almak istiyorsanız doğru marka ve doğru distribütörü seçmeniz gerekmektedir, Türkiye’nin ve orta doğunun en büyük dedektör distribütörü Depar dedektör garantisi ile Alman üretim okm bizim ilk tercihimizdir. Özellikle Gepard GPR, boru hatları, boşluklar, kablolar, kanallar, tüneller, sığınaklar, dehlizler ve benzeri yeraltı boşluk ve eşyalarını tespit etmek için çok esnek, taşınabilir ve güçlü bir radardır.

Ülkemizdeki radar teknolojisi nerede: Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı gibi teknoloji-dede Avrupa’nın çok gerisinde sayılmayız özellikle vlf dedektör kategorisinde  dünyanın en iyi marka modellerini geride bırakmayı başarmış firmalarımız var,  Jeofizik teknolojisinde ilerleme gösteriyoruz. oda, tünel, mahzen, metal ve yer altı şehirlerinin bulunmasında kesin başarı sağlayan firmamız henüz bulunmamaktadır.
Eğitim almadan radar kullanılmaz: Defineci arkadaşları en çok zorlayan konu ise radarların eğitim almadan satışının olmamasıdır, diğer dedektörler gibi sipariş üzerine teslim yapılmaz; öncelikle eğitim almasının şart olduğu aksi taktirde kullanım hatalarının olacağı bellidir.  Bu makineleri almak isteyenler bizzat firmaya yada bayilerine gidip 1-2 gün testler tapması gerekmektedir. Eğitim vermeden çoğu firma radar satışı yapmaz lakin bazı firmalar yüzeysel bilgiler vererek aldığı paraya bakarken bazı firmalar sınırsız test imkanı sunmaktadır. Sınırsız test imkanı sağladığı gibi satıştan sonrada gerek teknik gerek kullanım gibi desteğinin devam ettiğini söyleyebiliriz. özellikle amatör definecilerin bilmesi gereken konu Radarlar diğer dedektörlerden biraz farklıdır, cihazın biraz teferruatlı olması sizi yorabilir  almadan önce desteğin satıştan sonrada bir süre devam etmesini talep edin; al hadi güle güle şeklindeki radar satışları  sizi ortada bırakabilir, cihaz tanıyıp tam kavrayana kadar belirli bir süre kaybınız olacağı için  almadan önce desteğin devam etmesi sözünü firmanız-dan mutlaka alın.

Kaynak

One thought on “En İyi Define Arama Radarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.