Dedektör ve Radar Farkları

Öncelikle bilmeniz gereken dedektörün çalışma mantığı farklı radarın çalışma  mantığı farklıdır.  radar jeofizik yöntem  mantığıyla çalışan ortalama derinliği 16 – 20 metre civarındadır. dedektör ise vlf ve pulse olmak kaydıyla 2 ana guruba ayrılır vlf ler en fazla 30 cm. pulseler ise en fazla 2 metre derine inebilir.  jeofizik yöntemler arasında sismik ise yeryüzünden yerküresine kadar inceleme yapabilen jeofizik mühendisliğinin en geniş dalıdır.

Defineci arkadaşların en büyük sıkıntılarından bir tanesi cihaz seçimidir, o kadar çok define arama cihazları varki bir defineci ne alacağına bir türlü karar veremez;  dedektör almak isteyen arkadaşlar  önce bilir kişilere danışmaları daha sonra karar vermelidir,   danışma  esnasında size sorulacak ilk soru bütçeniz nedir, hangi coğrafyada define arayacaksınız, daha önce dedektör kullandınızmı,  derin aramamı yapmak istiyorsunuz yüzeysel aramamı gibi  sorularla  sizi tanımaya çalışır ona göre size uygun cihaz modellerini listeler-iz.  Kendinizi tanıtmadan; ne aradığınızı ve nasıl bir araştırma yapacağınızı tam anlaşılır şekilde beyan etmeden kendi kararınızla cihaz almamanızı tavsiye etmiyoruz.

Bunu şu şekilde anlaşılır hale getirelim… Herkes binilebilir bir araç alır aldığı aracı bütçesine ve yaptığı işe uygun olarak seçer,  çünkü araçtan anlarız  nasıl bir araç  işimizi daha iyi görür bütçemize uygun olanları araştırıp karar veririz.  Peki araçlar hakkında hiç bilgimiz olmasa sadece binilip gidilen makine olarak algılasak acente yada galerilere gidip ben araç almak istiyorum desek bize sorulacak ilk sorular neler olurdu düşünün dedektör işinde aynı mantığı kullanın. Galericiye gidip bizim eşyamız çok  tüm eşyalarımızı alabilir  araç lazım deyip size lazım olan nissan pikap iken size yük kamyonları satmasınlar.  Bu şekilde olursa ne olur kamyona hem fazla para vermiş olursunuz  şehir içine giremez yaktığı mazot cabası  bir yığın sorunlarla karşılaşırsınız ..  Bu yüzden diyoruz-ki siz kendinizi iyi ifade edin satıcı firmalarda sizin ihtiyaçlarınıza uygun cihazları listeler hem işiniz görülür  hemde boşa para vermemiş olursunuz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız konu çok definecinin canını yaktı yanlış alımlar yüzünden paraları boşa gittiği gibi zamanlarını ve heveslerini yok ettiler. Bu karışıklığa birde gpr yeraltı radarları eklenince hepten çıkmaza girdi. Bütçeleri iyi durumda olan profesyonel definecilerin pulse dedektörmü yoksa yeraltı radar-mı almam gerek gibi çelişki yaşadığını görüyoruz.  Biz yaptığımız analizlere göre 20.000 TL bütçesi olan bir definecinin derin arama dedektörü yerine gpr yeraltı radarı alması çok daha mantıklıdır.  Dedektörler ile bir yere kadar başarı sağlandığı ve dedektör teknolojisinin gelişmede hız kaybettiği söyleyebiliriz. Buna karşılık olarak jeofizik yöntemler içerisinde definecileri ilgilendiren GPR  yeraltı radarları ise kendisini çok daha iyi geliştirdi; tünel, mağara, mahzen, oda mezar gibi boşluk tespitinde oldukça başarılı olan bu cihazlar metal tespitinde  kül tablasından büyük metalleri-de çok rahat  görebilmektedir.  Kül tablasından küçük metali yada yüzeye yakın tek para gibi küçük çaplı altınları  radarların görmesi söz konusu değildir.  Bu durumda 20.000 bütçeli bir definecinin dedektör yerine jeofizik yöntemlerden birini tercih etmeleri daha sağlıklı olur.  Tabi biz bunu yüksek gelir düzeyine sahip defineciler için öneriyoruz, orta ve düşük gelir düzeyine sahip definecilerin ise verdiğimiz örnekteki gibi çok geniş çaplı araştırmalar yaparak kendisine uygun olan makineyi aramalıdır.

Yanlış alım hakkında birde örnek verelim.  Örnek definecinin elinde 18.000 TL  para var, bu para ile ne alırsan hata yaparsın ne alırsan doğru alıp yapmış olursun bunu anlatalım . Bu para ile minelab gp 5000 alırsan bize göre hatadır minelab gp 4800 alırsan doğru karardır yeraltı radarı alırsan en doğru karardır.

Minelab GP 5000 neden hatadır ?  öncelikle  gp 4800 ile gp 5000 arasındaki fark nedir onu anlayalım. Minelab tüm dünyaya ihracat yaptığı için tüm dünya toprak yapısını göz önünde bulundurarak kendisini geliştirmek zorundadır. gp 4800 sonrasındaki minelab ÜR-GE  departmanı gp 5000 serisini geliştirdi ve piyasaya sürdü, 5000 serine eklenen yeniliklerin hiç biri bizim Tür kullanıcılarına hitab etmemektedir, en çok afrikalı kullanıcılara hitab eden yenilik için neden 6-7 bin TL fazla para verelim alın size yanlış alım örneği.  Oysaki bu paraya  radar alabilirsiniz.  Bu radarlarla sadece define arama değil ticaret amaçlı belediye ve benzer diğer şirketlerin boru aramalarına kiralayabilir ek iş olarak yılın her döneminde  3-5 gelir elde edebilirsiniz, bu şekilde ödediğiniz parayı kurtarabilirsiniz.  Dedektörlerde ise aynı performansı almanız söz konusu değildir. Satış konusunda durum aynıdır, bir radarı satmak istediğinizde müşteri bulabilir dedektör satmak istediğinizde ise yarı fiyatına düşseniz bile müşteri bulmakta zorlanırsınız. Gelişmekte olan define arama cihaz teknolojisinde durum bundan ibarettir. önceliğiniz kendinizi iyi ifade edin bizde size ne lazım onu önerelim.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.