Oda Mezar Nasıl Açılır ?

Çok çeşitli oda mezar vardır biz sizlere bu odaların nasıl bir mimari yapıya sahip olduklarını ve nasıl açılacaklarını sırayla yazalım.
1-  Üstten kapaklı oda mezarlar; Üstten kapaklı oda mezarlar genelde  toprak zeminde olurlar,  bunların bir kısmı mermer kapak ile kapatılırken bir kısımda pişmiş toprak (tuğla) ile kapatılır.  mermer olanların  köşelerinde kurşun dökme kilitler vardır levye ve benzer aletlerle kolayca koparılıp kapar mezardan ayrılabilir. pişmiş tuğladan yapılanlar ise daha basit bunları hiç usulüne uygun açana denk gelmedim kapak ortasına sert bir cisimle vurup  kırarak açarlar siz böyle yapmayın  çevreyi komple temizleyip kibarca kaldırın.  bu yazdıklarım genelde kare oyma işaretlerinde  bulunan oda mezar türlerindendir.
2- Mezarın alnında olan kapaklar;  Bunlar genelde üçgen define işaretlerinde olan mezar türleridir. Mezarın alnında olur bir çoğu kapaktan sonra tünel daha sonra mezara ulaşır. bunların köşelerinde yine kursun kilitler vardır  bu kapağı tutan yan sütunlarda ise bazı define işaretleri bulmanız mümkündür, bunlar aslında dinsel sembollerdir ama  biz define işareti deriz sonuçta bu semboller bir bulgudan bahseder buda bir definedir. bunların büyük tümülüs şeklinde olanlar tuzaklı olabilir, kapağı çekmeye çalıştığınızda  kapak kalın işlemeli taş olduğu için geriye doğru ağır bir şekilde düşebilir veya kapak çekilince üstteki kolon aşağı yani üzerinize düşebilir bu tür kapaklar tehlikelidir itinalı bir çalışma ile  açılmalıdır aksi halde can güvenliğiniz tehlikeye girebilir.

3- Birde lahit mezar kapağı vardır bunlar tecrübesiz defineciler tarafından açılmamalıdır köşe kurşunları normalden çok daha sağlam olduğu için zorlama yapılırsa kapak kırılabilir;  kapağı kırılmış bir lahit-in fiyatı direk yarı yarıya düşer,  esas önemli konu kapağı açılmış bir lahit-in  fiyatları  direk yarı yarıya düşer siz siz olun lahit kapağı açmaya çalışmayın içeriden ne çıkarsa çıkar sizi ilgilendirmez o işte esas para lahit-in kapağının alıcı tarafından açılması konusudur boşta olsa  o duyguyu yaşamak için verilen paradır içinden çıkan 2. plandadır.
4- Kaya mezar kapakları; Bunlar en basit olanlarıdır eğer üstten kapaklı ise  levye ve benzer aletlerle kolayca yana kaydırılabilir, yandan ise yine aynı şekilde  öne doğru çekilip  yana kaydırılır buradaki sorun  açılan kapaktan sonra içeri hemen girilmemesidir, içerideki hava büyük ihtimal zehirlidir en az 2 saat geçtikten sonra maske kullanılarak içeri girilmesi tavsiye edilir bu  tüm odalar için geçerlidir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.